زمان انتشار : ۱۶ فروردین ,۱۴۰۲ | ساعت : 16:22 | کد خبر : 215699 |
,

بلغارستان در آستانه بحران‌های تمام‌ناشدنی!/ گزارش الجزیره

شفقنا آینده- خبرگزاری الجزیره در مطلبی نوشت: بلغارستان به رغم برگزاری پنج رای‌گیری در سطح ملی در دو سال اخیر، هنوز هم فاصله زیادی با داشتن یک دولت باثبات دارد.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا از خبرگزاری الجزیره؛ زیاد از آن روزها دور نشده‌ایم که به نظر می‌رسید فضای سیاسی بلغارستان یکی از راکدترین و کسل‌کننده‌ترین فضاهای سیاسی دنیاست. در واقع ناظران سیاسی در سراسر جهان تنها چیزی که از فضای سیاسی و سیاستمداران این کشور باید می‌دانستند، فقط و فقط یک نام بود: بویکو بوریسف. رهبر حزب راست میانه «شهروندان برای توسعه اروپایی بلغارستان»- که این کشور را در بخش عمده‌ای از دوران بین سال‌های ۲۰۰۹ تا سال ۲۰۲۱ اداره کرد.

بویکو بوریسف در داخل کشور بلغارستان محبوب بود و در خارج از کشور نیز خیلی‌ها قبولش داشتند. او در بروکسل با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه شانه به‌شانه پیش رفته بود؛ در مسکو در مورد تحویل گاز با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه صحبت کرده بود؛ و در آنکارا نیز با رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه درباره امنیت مرزها و پروژه‌های زیرساختی مذاکره کرده بود.

بلغارها در این مدت هر چهار سال یک بار پای صندوق‌های رای می‌رفتند تا حزب «شهروندان برای توسعه اروپایی بلغارستان» و بوریسوف را یک دوره دیگر در کاخ ریاست‌جمهوری نگه دارند. شانس- یا فرصتی- که در سال ۲۰۲۱ سر آمد. در واقع در آپریل آن سال بود که رای‌دهندگان بلغاری حزب «شهروندان برای توسعه اروپایی بلغارستان» و دیگر شرکای ائتلاف بوریسوف را به دلیل سال‌ها فساد و رسوایی‌های مربوط به سوء استفاده از قدرت مجازات کردند و مانع از تشکیل دولت توسط آن‌ها شدند.

از آن زمان به بعد بلغارستان در یک رولرکاستر بی‌وقفه انتخاباتی قرار گرفته و طی دو سال اخیر پنج انتخابات پشت سر هم برگزار کرده است. در این دو سال نه حزب «شهروندان برای توسعه اروپایی بلغارستان» و نه هیچ قدرت سیاسی دیگری نتوانسته آرای کافی برای تشکیل یک دولت باثبات و پایدار را به دست آورد.

حزب «شهروندان برای توسعه اروپایی بلغارستان» نسبت به گذشته ضعیف‌تر است، اما هم‌چنان انعطاف‌پذیر و ریشه‌دار است- و این امر به خصوص در سطح محلی صادق است. در این میان مطمئن‌ترین راه برای رسیدن این حزب به قدرت، از مسیر همدستی و همراهی با اصلاح‌طلبان طرفدار غرب می‌گذرد. با این حال احزاب دومی حزب بوریسوف را مسموم می‌دانند و تمایلی به تشکیل ائتلاف با او ندارند. رویکردی که منجر به خلاء قدرت در بلغارستان شده است.

نکته نگران‌کننده‌تر این که بر اساس نتیجه آخرین رأی‌گیری که در دوم آپریل در بلغارستان برگزار شد- و یک بار دیگر شاهد بودیم که هیچ کدام از احزاب سیاسی نتوانستند اکثریت قاطع را به دست آورند- به نظر می‌رسد که بی‌ثباتی سیاسی مدت‌های بیشتر و طولانی‌تری بلغارستان را آزار خواهد داد.

بر اساس نتایج اولیه منتشر شده از سوی کمیسیون مرکزی انتخابات، حزب «شهروندان برای توسعه اروپایی بلغارستان» با ۲۶.۵ درصد آرا توانسته در انتخابات اول شود. با این اوصاف اختلاف حزب بوریسوف با رقبای اصلی‌اش- که ائتلاف احزاب اصلاح‌طلب «ما مسیر تغییر را ادامه می‌دهیم» و «بلغارستان دموکراتیک» بوده- تنها دو درصد بوده است.

در این بین مشخص است که حزب «شهروندان برای توسعه اروپایی بلغارستان» برای تشکیل دولت دو گزینه مختلف پیش رو خواهد داشت که یکی ائتلاف بزرگ با اتحاد احزاب «ما مسیر تغییر را ادامه می‌دهیم» و «بلغارستان دموکراتیک» است و دومین راه هم ائتلاف با اتحاد «حزب سوسیالیست بلغارستان» و جنبش «حقوق و آزادی‌ها»ست- که به طور سنتی مورد حمایت اقلیت ترک‌های بلغارستان قرار دارد. در این زمینه باید گفت که «حزب سوسیالیست بلغارستان» ۸.۹ درصد و جنبش «حقوق و آزادی‌ها» نیز ۱۳.۷ درصد آرا را در آخرین انتخابات این کشور کسب کرده‌اند.

بوریسوف در این معادله گزینه اول را ترجیح می‌دهد، زیرا این روش می‌تواند شهرت او را به عنوان پرچمدار اتخاذ سیاست‌های غرب‌پسند و جلب لطف دولت‌های کلیدی و بزرگ دنیا در هر دو سوی اقیانوس اطلس حفظ کند. با این حال تقسیم قدرت با بوریسوف می‌تواند یک جام مسموم برای احزاب «ما مسیر تغییر را ادامه می‌دهیم» و «بلغارستان دموکراتیک» باشد که بیشتر حامیان و رای‌دهندگانش حزب «شهروندان برای توسعه اروپایی بلغارستان» را بخشی از مشکل کشورشان می‌دانند و نه راه حل آن.

برای مطالعه متن کامل خبر به الجزیره مراجعه کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.