زمان انتشار : ۷ اسفند ,۱۴۰۱ | ساعت : 17:12 | کد خبر : 215690 |
, ,

دکتر سیدعطا تقوی اصل: نتیجه جنگ اوکراین «تحولات ژئوپولتیکی» بسیاری را در جهان رقم خواهد زد/ برای پایان جنگ «چشم‌انداز کوتاه‌مدتی» وجود ندارد

شفقنا آینده– یک استاد ژئوپلیتک دانشگاه درباره چشم انداز جنگ اوکراین می گوید: اولین و مهمترین بازنده در این حمله خود روسیه است، گفت: همینطور اولین و مهمترین قربانی این جنگ شخص پوتین است که می توانست با رییس جمهور فعلی اوکراین تفاهم نامه ای امضا کند و ضرورتی نبود که این جنگ و اینهمه هزینه پیش بیاید. روس ها در این موضوع در دام و در یک طراحی پیچیده افتاده اند. متاسفانه این وضعیت مثل یک باتلاق است و هر چه تداوم این جنگ بیشتر شود روسیه عمیق تر در آن غرق می شود. از این رو برای پایان این جنگ چشم انداز کوتاه مدتی وجود ندارد.

فعلا جنگ ادامه خواهد داشت

دکتر سیدعطا تقوی اصل در گفت وگو با خبرنگار شفقنا آینده در پاسخ به این سوال که یک سال از آغاز جنگ اوکراین گذشته است. پوتین اخیرا اعلام کرده است که تا زمانی که به اهداف خود نرسد عقب نشینی نخواهد کرد. از سویی غرب در حال تجهیز اوکراین است. به نظر می رسد تهدیدات هسته ای نیز جدی تر شده است. بعد از گذشت یک سال چه چشم اندازی بر این بحران متصور است؟ اظهار داشت: بیش از یک سال از جنگ اوکراین می گذرد. نشانه هایی که دیده می شود و پیامد هایی که دیده شد نشان می دهند فعلا جنگ ادامه خواهد داشت.

برندگان جنگ، آمریکا و چین هستند

نتیجه جنگ تحولات ژئوپولتیکی بسیاری را در جهان رقم خواهد زد

سرنوشت پوتین به جنگ اوکراین گره خورده است

وی افزود: احتمالا در سال ۲۰۲۳ باز هم شاهد درگیری بین روسیه و اوکراین باشیم. از این رو در چشم اندازی کوتاه مدت نمی توان اتمام جنگ را متصور شد. فعلا برندگان این جنگ آمریکا و چین هستند از این نظر که آمریکا توانسته است اروپا را بر علیه روسیه سازماندهی کند و بخشی از انرژی روسیه و وابستگی انرژی اروپا به روسیه را قطع کند و اروپا را به خودش وابسته کند؛ این یک موضوع است. موضوع دوم هم این است که آمریکایی ها برای اولین بار بعد از جنگ جهانی دوم موفق شدند روسیه را بدون دخالت و هزینه های مستقیم و بدون پرداخت هزینه در میان افکار عمومی آمریکا، زمین گیر کنند. برخلاف جنگ افغانستان و جنگ عراق که دخالت آمریکا مستقیم بود اینبار آمریکا رقیب استراتژیک خود در جهان را در اوکراین زمین گیر کرده است. از این رو فعلا منافع آمریکا در این است که جنگ تمام نشود زیرا نتیجه این جنگ تحولات ژئوپولتیکی بسیاری را در جهان رقم خواهد زد که شاید یکی از سختترین آنها این است که سرنوشت پوتین به عنوان یکی از قدرتمند ترین رییس جمهور های روسیه به این جنگ گره خورده است.

روسیه نمی تواند در این جنگ برنده باشد

فعلا اراده ای برای اتمام این جنگ وجود ندارد

وی تصریح کرد: پوتین بعد از این جنگ سرنوشت دیگری خواهد داشت. از همه علائم و نشانه ها بر می آید که روسیه نمی تواند در این جنگ برنده باشد و اهدافی که برای خود تعریف کرده است را محقق کند. در مصاحبه های قبلی گفتم که اروپا توانسته است به کمک آمریکا و از طریق تکنولوژی بخشی از مشکلات عدم خرید انرژی از روسیه را حل کند. تا ماه آینده وارد فصل گرما در اروپا می شویم و قطعا غرب و اروپا برای سرمای بعدی روی مساله کار خواهند کرد. تمام شاخص های اقتصادی دنیا و غرب نشان می دهد که آنها توانسته اند بار بحران اوکراین را از روی اقتصاد خود بردارند. این موفقیتی بزرگ برای غرب است همین موفقیت ها و گرفتار نشدن در گل نشان می دهد که فعلا اراده ای برای اتمام این جنگ وجود ندارد. چون تداوم این جنگ منجر می شود روسیه تا دهه ها نتواند به وضعیت قبل از جنگ برگردد.

برای پایان این جنگ چشم انداز کوتاه مدتی وجود ندارد

تقوی اصل با بیان اینکه اولین و مهمترین بازنده در این حمله خود روسیه است، گفت: همینطور اولین و مهمترین قربانی این جنگ شخص پوتین است که می توانست با رییس جمهور فعلی اوکراین تفاهم نامه ای امضا کند و ضرورتی نبود که این جنگ و اینهمه هزینه پیش بیاید. روس ها در این موضوع در دام و در یک طراحی پیچیده افتاده اند. متاسفانه این وضعیت مثل یک باتلاق است و هر چه تداوم این جنگ بیشتر شود روسیه عمیق تر در آن غرق می شود. از این رو برای پایان این جنگ چشم انداز کوتاه مدتی وجود ندارد حتی کمترین چشم اندازی برای دستیابی روسیه به اهداف اش دیده نمی شود. اوکراین با تکنولوژی پیشرفته سلاح های جنگی غرب توانسته است پیشرفت کند و امروز بیش از ۸۰ و ۹۰ درصد از معادلات برخلاف آنچه که پوتین و تصمیم گیرندگان روس در حمله به اوکراین پیش بینی کرده بودند عمل می شود.

چین در یک صورت می تواند برنده باشد که وارد بازی نشود

چین امروز در یک دوراهی گیر کرده است

این استاد دانشگاه ادامه داد: غرب معادلات را تغییر داد و از طریق دیپلماسی و از راه های مختلف در مقابل چشم دنیا دو جبهه تعریف کرد که یکی جبهه مظلوم اوکراین است و دیگری جبهه ظالم و متجاوز روسیه است. هر کسی که در تیم روسیه باشد در برابر حجم بالایی از تحریم ها و فشار های بین المللی قرار می گیرد و روی آن کشور زوم می کنند و تهدید می شود تا روسیه به عنوان کشوری تنها وارد باتلاق جنگ اوکراین شود. تداوم این جنگ روسیه را غرق می کند و اگر روس ها بخواهند زودتر این جنگ را تمام کنند باز آسیب تبلیغاتی جنگ شامل آنها می شود. اگر روس ها همین الان هم تصمیم به اتمام دادن جنگ بگیرند چون دستاوردی ندارند و قربانیان زیادی داشتند مساله دامن آقای پوتین را می گیرد و از این رو همچنان به جنگ ادامه می دهند. یا این ماجرا یک سنارویی از پیش نوشته شده بود یا کم تدبیری روس ها بود به هر دلیلی که روسیه وارد این دام شده باشد اولین و مهمترین بازنده اش خود روس ها هستند و مهمترین برنده آمریکا است. چین در یک صورت می تواند برنده باشد که وارد بازی نشود اگر چین شروع به کمک های تسلیحاتی به روسیه کند مورد هجمه قرار می گیرد چین امتیازاتی از غرب و از آمریکا گرفته است که وارد بازی نشود اما اگر در دراز مدت روسیه بیش از حد تضعیف شود این در راستای منافع چین نخواهد بود. از این رو چین امروز در یک دوراهی گیر کرده است. یکی از کشورهای مهم در منطقه چین است که اگر بخواهد وارد حوزه روسیه شود باید هزینه های بالایی بپردازد و اگر بخواهد وارد بازی نشود و در کنار غرب بماند فردا در جهانی که آمریکا همچنان قطب اول است منافع اش را تامین شده نمی بیند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.