زمان انتشار : ۱ اسفند ,۱۴۰۱ | ساعت : 15:54 | کد خبر : 215686 |
, ,

دکتر زرگر: ایران باید به نوعی توازن در رابطه با غرب و شرق دست پیدا کند/ حل برخی «مشکلات داخلی» پرونده هسته ای را نیز حل خواهد کرد

شفقنا آینده- یک استاد دانشگاه و کارشناس مسائل بین الملل می گوید: به نفع غربی ها و آمریکایی ها هم هست که موضوع هسته ای ایران مسالمت آمیز حل شود، آنها به نظر نمی رسد که به دنبال روش های جنگ طلبانه باشند و بیشتر در تلاش برای اعمال فشار به ایران هستند تا امتیازات بیشتری بگیرند. به هر حال بعد از اعتراضات در ایران آنها بر روی این اعتراضات سوار شدند و به دنبال تحقق بیشتر منافع خود هستند.

دکتر علی اصغر زرگر درباره پرونده هسته ای ایران در گفت وگو با خبرنگار شفقنا آینده گفت: به نظر می رسد با توجه به جوی که در برخی کشورها علیه ایران تشکیل شده است پرونده هسته ای را تا حدودی تحت تاثیر درآورده است. از سویی غربی ها عنوان می کنند می خواهند این مساله را با مسالمت حل کنند ولی از طرفی ایران را نیز تحت فشار قرار می دهند بعید است موضوع پرونده هسته ای ایران به زودی قابل حل باشد.

وی افزود: حل پرونده هسته ای ایران در گرو تصمیمات مهم در حوزه سران ممکلتی است و اگر آنها بخواهند می توانند با گفت وگو به نوعی به مصالحه با غربی ها دست پیدا کنند. به هر حال غربی ها هم به دنبال منافع خود هستند و از اینکه می بینند ایران بیش از پیش به شرق و به خصوص روسیه نزدیک شده است عصبانی می شوند. به نظر می رسد ایران باید به نوعی توازن در رابطه با غرب و شرق دست پیدا کند تا بتواند به حل چالش های موجود کمک کند.

زرگر بیان داشت: به نفع غربی ها و آمریکایی ها هم هست که موضوع هسته ای ایران مسالمت آمیز حل شود، آنها به نظر نمی رسد که به دنبال روش های جنگ طلبانه باشند و بیشتر در تلاش برای اعمال فشار به ایران هستند تا امتیازات بیشتری بگیرند. به هر حال بعد از اعتراضات در ایران آنها بر روی این اعتراضات سوار شدند و به دنبال تحقق بیشتر منافع خود هستند.

وی تصریح کرد: مسولان مملکتی باید به نوعی به آشتی در داخل کمک کنند و فضای داخلی و مردم را تا حدی اغنا کنند. گرانی های اخیر فشار زیادی بر مردم وارد کرده است و مسولان ناچار هستند یکسری از مشکلات داخلی را حل کنند و بعد با غربی ها وارد گفت وگو و مذاکره شوند. حتی می توانند به نوعی با مخالفان و اپوزیسون هم وارد گفت وگو شد. این موضوع اتفاقا در گذشته هم مسبوق به سابقه است. اینها تاثیرات زیادی می تواند در ایجاد آرامش در کشور داشته باشد و از طرفی پرونده هسته ای را نیز مختومه کند. به هر حال در دولت گذشته تا مرحله ای به نزدیک ترین توافق دست پیدا کرده بودیم که متاسفانه منجر به نتیجه نشد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه دست یابی به توافق ممکن است به شرطی که از برخی مواضع کوتاه بیاییم اظهار داشت: به هر حال ایران هم منافعی در منطقه دارد که بدون دستیابی به توافق این منافع ممکن است هر لحظه با خطر مواجه شود. به نظرم ممکن است در سال جدید به توافقاتی دست پیدا کنیم اگر برخی شرایط مهیا شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.