زمان انتشار : ۳۰ بهمن ,۱۴۰۱ | ساعت : 16:01 | کد خبر : 215674 |
, ,

دکتر بهشتی‌پور: توافق هسته‌ای وقتی حاصل می شود که «مسائل ایران و آژانس» حل شود

شفقنا آینده– یک کارشناس مسائل پرونده هسته ای ایران می گوید: توافق وقتی حاصل می شود که مسائل ایران و آژانس حل شود و بعید می دانم بدون دستیابی به تایید آژانس بتوان با چهار بعلاوه یک توافق کرد به نظر من همچنان باید منتظر بود تا ببینیم سفر اقای گروسی به کجا می انجامد و آیا می توان با آژانس به راهکار های جدید رسید یا خیر!

دکتر حسن بهشتی پور در گفت وگو با خبرنگار شفقنا آینده در خصوص پرونده هسته ای ایران گفت: آمریکایی ها به طور غیر مستقیم مذاکرات را تایید کردند. یکی از نشریه های آمریکایی سوالی در مورد تبادل زندانیان داشت و ما به ازای آن را آزادی دارایی های ایران در کره جنوبی عنوان کرده بود. آمریکا این موضوع را تایید کرد اما در مورد مذاکرات پنج بعلاوه یک و یا چهار بعلاوه یک حالتی از تعلیق وجود دارد. قرار بود آقای گروسی به ایران بیاید. این سفر اگر به دستیابی بر راهکارهایی منتهی شود و دو طرف توافق کنند و به سوالات آژانس پاسخ داده شود ممکن است مساله به راه حل نزدیک شود مثل زمانی که آقای البراده ای و آقای لاریجانی در سال ۱۳۸۶ با هم توافق کردند و به سوالات شش گانه آژانس پاسخ داده شد و نتیجه را بعد ها دیدیم.

وی افزود: اگر در این مورد هم به توافقاتی برسیم و آژانس اعلام کند که پاسخ سوالات را دریافت کرده و قانع شده است در آن زمان زمینه برای مذاکرات بین ایران و چهار بعلاوه یک باز می شود. چون اصلی ترین گره همین موضوع است. مذاکرات تبادل زندانیان باید جدا از این مذاکرات دیده شود. گفت و گو های بین ایران و چهار بعلاوه یک منوط به حل شدن مسائل هسته ای ایران و آژانس است و بعد از آن می توان انتظار داشت که گشایشی جدید رد گفت و گو ها حاصل شود.

وی در مورد اینکه آیا می توان انتظار داشت که به زودی توافقی حاصل شود؟ گفت: بستگی دارد، این جا دو موضوع جدا از هم مطرح شده است. توافق وقتی حاصل می شود که مسائل ایران و آژانس حل شود و بعید می دانم بدون دستیابی به تایید آژانس بتوان با چهار بعلاوه یک توافق کرد به نظر من همچنان باید منتظر بود تا ببینیم سفر اقای گروسی به کجا می انجامد و آیا می توان با آژانس به راهکار های جدید رسید یا خیر!

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.