زمان انتشار : ۴ بهمن ,۱۴۰۱ | ساعت : 16:21 | کد خبر : 215641 |
,

دکتر محمد گل‌افروز: احتمالا در سال های آینده در «چاله استراتژیک» گرفتار شویم/ برخی کشورها به دنبال «باج خواهی منطقه ای» از ایران هستند/ باید به سمت بستن «پیمان‌هایی با کشورهای منطقه» باشیم

شفقنا آینده- یک دکتری جغرافیای سیاسی و مدرس دانشگاه گیلان می گوید: کشور های اتحادیه اروپا و همپیمانانشان تلاشی مضاعف به کار بسته اند تا جمهوری اسلامی ایران را در سطح منطقه و در جهان بد جلوه دهند و این رفتار بیشتر به دلیل تاکید بر سر منافع ملی کشور های آن ها است و منظور براندازی نیست یا این هدف را دنبال نمی کنند که جمهوری اسلامی نباشد. مساله این است که این کشور ها به دنبال بیشترین باج خواهی هستند باج خواهی منطقه ای از ایران مد نظر است. ایران باید هوشمندانه عمل کند و با بازکردن ژئوپولتیک سیاسی و اقتصادی اش پیمان هایی را در منطقه ببندد. ایران این توانمندی را دارد و می تواند از این حوزه بسته به فضایی باز و بلکه فضایی ممتاز و عالی منتقل شود.

برخی از کشور ها با رسیدن به اهداف بلند مدت خود در چاله ای استراتژیک گرفتار می شوند

کره شمالی امروز در چاله استراتژیک گرفتار است

دکتر محمد گل‌افروز در گفت وگو با خبرنگار شفقنا آینده در پاسخ به این سوال که برخی از کشور ها اخیرا سخنانی را در مورد ایران گفته و مواضعی را بر علیه کشورمان اتخاذ کرده اند. دیدگاه شما در این خصوص چیست و علت را چه می دانید؟ اظهار داشت: برنامه ای جهانی در جریان است تا کشورهایی را که به دنبال منافع ملی خود هستند و استراتژی بلند مدتی دارند در بر بگیرد. برنامه ریزی هایی که انجام می شود تلاش برای کسب حداکثر منافع را دنبال می کند. این دسته کشور ها به این منظور در منطقه خود یا فراتر از مناطق در سطح جهان پیمان هایی را می بندند و قراردادهایی را اجرا می کنند. برخی از کشور ها با رسیدن به اهداف بلند مدت خود در چاله ای استراتژیک گرفتار می شوند. نمونه آن کره شمالی است که امروز در چاله استراتژیک گرفتار است و تمامی کشور های منطقه از جمله کره جنوبی و ژاپن و چین و کشور های فرامنطقه ای از جمله آمریکا و کشور های اروپا که به دنبال منافع خود هستند قرارداد ها و پیمان های خود را بدون در نظر گرفتن کره شمالی منعقد می کنند.

ایران باید برای برون رفت از شرایط فعلی موقعیت ژئوپولتیک خود را تقویت کند

در سال های آینده محتمل است به سمت چاله استراتژیک برویم

وی افزود: معاملات جهانی بیرون از آن چاله استراتژیک در جریان است. ایران باید مراقب این مساله باشد و در چاله استراتژیک نیفتد. ایران هنوز در این وضعیت قرار نگرفته است ولی برای برون رفت از شرایط فعلی باید موقعیت ژئوپولتیک خود را تقویت کند و بهبود ببخشد. امروز این موقعیت برای ایران فضایی بسته است و بیشترین تاثیر را از لابی اسرائیل و همپیمانان آن ها در کشور های عربی می بیند. این کشورها موجب شده اند ژئوپولتیک جمهوری اسلامی همچنان بسته بماند. نباید اجازه بدهیم در چاله استراتژیک بیفتیم و سایر کشور ها روی ایران معامله کنند و منافع ملی ما در نظر گرفته نشود. این وضعیت مشابه چیزی است که امروز برای کره شمالی رخ داده است. موقعیت ایران به مانند کره شمالی نیست و موقعیت ژئوپولتیک کشورمان نشان نمی دهد که در فضای کنونی به سرعت به سمت چاله استراتژیک برویم اما در صورت عدم مراقبت و اگر به دنبال منافع ملی خود نباشیم این امر در سال های آینده محتمل است و کار را بسیار سختتر از امروز می کند.

وی تصریح کرد: کشور هایی مانند چین و کره جنوبی که اخیرا در مورد خلیج فارس حرف هایی بر ضد منافع ملی و امنیت ملی می زنند رفته رفته به این احساس رسیده اند و با توجه به ژئوپولتیک بسته ای که امروز تشکیل می شود نسبت به معاملاتی گسترده با کشور های عربی و کشور های منطقه اقدام کرده اند اما ایران این زمان و این فرصت را دارد که از ژئوپولتیک بسته بیرون بیاید و سمت و سوی اهداف استراتژیک و بند مدت خود را در پی بگیرد. راهکار هایی وجود دارد در مورد اتحادیه اروپا فشار هایی بر روی برنامه هسته ای وجود داشت و امروز این فشار ها مضاعف شده است. کشمکش بین اوکراین و روسیه نیز مضاف بر علت بود و آلمان، انگلیس و فرانسه که پرچمداران اروپا هستند قصد دارند بیشترین منافع را از موضع ژئوپولتیک ایران ببرند و از این منظر ممکن است در صورت عدم توجه ایران به راه حل های مناسب، کشورمان به سمت سقوط در چاله استراتژیک هدایت شود.

ایران باید از موقعیت ژئوپولتیک بسیار ممتاز خود نهایت استفاده را ببرد

 حوزه تمدنی ایران می تواند منجر به بستن پیمان هایی با کشور های منطقه باشد

دکتر گل افروز در خصوص اینکه چه راهبرد هایی برای ایران وجود دارد؟ اظهار داشت: ایران باید از موقعیت ژئوپولتیک بسیار ممتاز خود نهایت استفاده را ببرد. ایران باید از موقعیت ژئواستراتژیک فرهنگی اش یعنی از ژئوکالچر اش نهایت استفاده را ببرد حوزه تمدنی ایران و حوزه فرهنگی اسلام می تواند در این مساله مورد توجه قرار بگیرد. زبان فارسی، دین اسلام و مذهب شیعه و حوزه تاریخی تمدنی ایران می تواند منجر به بستن پیمان هایی با کشور های منطقه باشد و کشور را از ژئوپولتیک بسته ای که اخیرا برای ایران ایجاد شده رها کند. رقبای منطقه ای و فرا منطقه ای ایران از جمله عربستان و اسرائیل و همپیمانان غربی این کشور ها از جمله اروپا و آمریکا موقعیت فعلی ایران را ساخته و پرداخته اند. ایران باید از وضعیتی که برایش ایجاد شده خارج شود. راهکار اولیه و حداقلی این است.

در حوزه سیاست خارجی باید حداکثر توانمندی خود را نشان بدهیم

کشور ها فقط به تامین منافع ملی خود فکر می کنند

باج خواهی منطقه ای از ایران مد نظر است

این استاد دانشگاه با بیان اینکه راهکار دوم این است که ایران خود را در حوزه اقتصاد و پیچیدگی های اقتصادی  موجود در جهان و در درون پیمان ها نشان دهد گفت: در حوزه امنیتی به لحاظ رقابتی که با کشور های منطقه ای داریم و در حوزه تسلیحاتی نیز حرفی برای گفتن داریم، در موقعیتی مطلوب قرار گرفته ایم اما به لحاظ اقتصادی بسیار ضعیف عمل می کنیم. در حوزه سیاست خارجی نیز باید حداکثر توانمندی خود را نشان بدهیم و از این وضعیت خارج شویم و روابط خوبی ایجاد کنیم. در کشور های خارج از مرز های ایران نوع حکومت در کشور ما فرقی نخواهد کرد و چه حکومتی اسلامی بر سر کار باشد و چه نباشد، آنها می خواهند حداکثر سود و منفعت خود را ببرند و وقتی اعلام می شود با حکومت جمهوری اسلامی مشکل دارند یا این نظام را قبول ندارند در حقیقت نوعی بازی در جریان است. چون صحبت از نوع حکومت در میان نیست و کشور ها فقط به تامین منافع ملی خود فکر می کنند و با هر مجموعه ای که منافع آن ها را تامین کند کار می کنند. امروز هم حداکثر تلاش خود را به کار می برند که از منافع ایران بهره ببرند. بنابراین کشور های اتحادیه اروپا و همپیمانانشان تلاشی مضاعف به کار بسته اند تا جمهوری اسلامی ایران را در سطح منطقه و در جهان بد جلوه دهند و این رفتار بیشتر به دلیل تاکید بر سر منافع ملی کشور های آن ها است و منظور براندازی نیست یا این هدف را دنبال نمی کنند که جمهوری اسلامی نباشد. مساله این است که این کشور ها به دنبال بیشترین باج خواهی هستند باج خواهی منطقه ای از ایران مد نظر است. ایران باید هوشمندانه عمل کند و با بازکردن ژئوپولتیک سیاسی و اقتصادی اش پیمان هایی را در منطقه ببندد. ایران این توانمندی را دارد و می تواند از این حوزه بسته به فضایی باز و بلکه فضایی ممتاز و عالی منتقل شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.