زمان انتشار : ۲۴ آبان ,۱۴۰۰ | ساعت : 12:46 | کد خبر : 214851 |
, ,

نسل جدید اتوبوس‌های پرنده ایرباس در راه است!: گزارش یورونیوز

شفقنا آینده– یورونیوز در گزارشی کوتاه نوشته که «به زودی موضوعاتی از جنس ترافیک شهری تبدیل به موضوعی فراموش‌شده خواهد شد». دلیل این خوش‌بینی هم در این میان چیزی نیست جز «راه‌اندازی نسل بعدی تاکسی‌ها و اتوبوس‌های پرنده ایرباس»- که یکی از معتبرترین نام‌ها در زمینه تکنولوژی هوایی است.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، با اشاره به رویای همیشگی ایرباس برای تولید خودروهای پرنده و به خصوص تاکسی‌های پرنده آغاز می‌شود- که به نظر می‌رسد این روزها بیش از هر زمان دیگری به واقعیت نزدیک شده است.

تعبیر رویای ایرباس تا حد زیادی مرهون دستیابی به تکنولوژی‌های جدید توسط دانشمندان و مهندسان این شرکت است که باعث تولید و رونمایی پرنده جدید تمام الکتریکی این شرکت شده است.

این محصول یا پرنده برقی جدید که «سیتی ‌ایرباس نکست جن» یا «اتوبوس هوایی شهری نسل آینده» نام‌گذاری شده؛ البته تفاوت‌های آشکاری با طرح‌های ذهنی طراحان شرکت دارد. مهم‌ترینش این‌که این پرنده جدید که قرار بود یک خودرو پرنده باشد، چیزی شبیه یک پرنده ترکیبی از کار درآمده که ظاهری بین هلی‌کوپتر و کوادکوپتر دارد و قادر به پرواز توامان عمودی و افقی است.

در ادامه گزارش؛ یورونیوز با اشاره به این‌که «اتوبوس هوایی شهری نسل آینده یک پرنده با ظرفیت حمل چهار نفر است که با یک بار شارژ قادر به طی یک مسیر ۸۰ کیلومتری با سرعت ۱۲۰ کیلومتر در ساعت است» نوشته که این پرنده این قابلیت را دارد که به‌عنوان تاکسی هوایی در شهرهای بزرگ مورد استفاده قرار گیرد.

ظاهرا شرکت هوافضای ایرباس امیدوار است پروازهای آزمایشی این اتوبوس هوایی را از سال ۲۰۲۳ آغاز کرده و تا سال ۲۰۲۵ این دستاورد آینده‌نگرانه را در آسمان شهرها به پرواز درآورد. ایرباس گفته که از این پرنده می‌توان در خدمات پلیس و اورژانس هم استفاده کرد.

یورونیوز در ادامه با اشاره به این‌که «پروژه تاکسی یا اتوبوس هوایی ایرباس ریشه در پروژهٔ سیتی‌ایرباس دارد»؛ خبر از پیگیری هم‌زمان این پروژه در کمپانی کره‌ای هیوندایی نیز می‌دهد- که قصد توسعه یک پرنده یا به گویشی دیگر یک هواگرد را به عنوان تاکسی هوایی- البته با ساختاری شبیه ایرباس دارد.

مارکوس می، مدیر حمل و نقل هوایی شهری ایرباس در این زمینه می‌گوید که «سرویس تاکسی پرنده ایرباس اگر چه در ابتدا یک بازار خاص شمرده خواهد شد و به عبارت بهتر مشتریان خاص ثروتمندی خواهد داشت، اما در کل با هدف دسترسی و خدمت‌رسانی به طیف گسترده‌ای از مشتریان دنبال می‌شود». او می‌افزاید: «ایرباس به دنبال این است که سرویس تاکسی پرنده یک سرویس در دسترس همه باشد».

به عقیده مارکوس می «تاکسی پرنده تفاوتی با دیگر تکنولوژی‌های جدید ندارد. در واقع این یک فناوری جدید مثل خیلی دیگر از تکنولوژی‌های جدید است، مانند تلفن همراه اول، یا حتی مثل ماشین اولی که تولید شد».

از نگاه مدیر حمل و نقل هوایی شهری ایرباس این کمپانی البته جاه‌طلبی‌های آشکاری دارد. او می‌گوید: «جاه‌طلبی ما درباره این فنآوری بسیار بسیار واضح است: دموکراتیزه کردن آن و البته تبدیل آن به یک خدمت عمومی- که طیف گسترده‌ای را شامل است. در واقع ایرباس خواهان ارائه خدمات به شهروندان است، یا در یک کلام: مردمی که در شهرها زندگی می‌کنند».

در گزارش یورونیوز به این موضوع نیز اشاره شده که این هواپیمای بدون آلایندگی که قادر به حرکت خودران و خودکار هست، در شکل تاکسی پرنده حداقل در مراحل اول با هدایت خلبان به راه خواهد افتاد.

بالکیز سریهان، رئیس راهبرد تحرک هوایی شهری ایرباس می‌گوید: «هنگامی که سیستم خودران و خودکار این پرنده‌ها تکمیل شد و استانداردهای ایمنی عالی آن نیز مورد پذیرش اجتماعی قرار گرفت، می‌توان روی استفاده از آن به عنوان یک وسیله نقلیه خودران با قابلیت حمل چهار مسافر فکر کرد. اما فعلا برای شروع، تاکسی‌های هوایی ایرباس سه مسافر به اضافه یک خلبان خواهند داشت».

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.