زمان انتشار : ۲۸ بهمن ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۴:۲۸ | کد خبر : 212814 |
احتمال تغییرات فاجعه‌بار اقلیمی تا سال 2050 میلادی 3819155 845x321

شفقنا آینده- تا سال ۲۰۵۰ میلادی، کمترین و بیشترین دمای هوا ۲ درجه سانتیگراد افزایش خواهد یافت.

به گزارش شفقنا از اسپوتنیک با استناد به مقاله منتشره در مجله « Climate Dynamics»، طی ۳۰ سال آینده دمای هوا در چین شدیدا افزایش خواهد یافت که علت آن پخش گازهای گلخانه ای است. این امر باعث بروز تغییرات فاجعه بار اقلیمی خواهد شد که خشکسالی یکی از آن هاست.

تا سال ۲۰۵۰ میلادی، کمترین و بیشترین دمای هوا ۲ درجه سانتیگراد افزایش خواهد یافت. گرمترین دمای هوا هنگام روز به میزان ۲,۴ درجه سانتیگراد افزایش خواهد یافت و در شب ۱,۸سانتیگراد.

کاهش گازهای گلخانه ای به دلیل کم شدن غلظت ذرات در جو باعث گرم شدن آب و هوا در کوتاه مدت خواهد شد، اما گرایش طولانی تر با کاهش گازهای گلخانه ای در جو مرتبط خواهد بود که نهایتا به سردشدن اقلیم منجر خواهد شد.

افزون بر آن، محققان بر اساس بررسی‌های خود اظهار داشتند که تا سال ۲۰۵۰ حدود ۷۷ درصد از شهرهای جهان تغییرات حائز اهمیتی را در وضعیت آب و هوایی خود تجربه می‌کنند.

تا سال ۲۰۵۰ آب و هوای لندن شبیه به آب و هوای امروز شهر مادرید می‌شود، وضعیت جوی پاریس با کانبرا در استرالیا برابری خواهد کرد و آب و هوای استکهلم در سوئد مشابه با وضعیت اقلیمی بوداپست در مجارستان می‌شود.

این تغییرات در شهرهای اصلی استوایی جهان از جمله کوالالامپور، جاکارتا و سنگاپور قابل توجه‌تر خواهد بود و شرایط آب و هوایی بی‌سابقه‌ای را تجربه کرده که به شرایط نامناسب اقلیمی و خشکسالی‌های شدید منتهی می‌شود. پیش‌بینی شده است تا سال ۲۰۵۰ در سراسر نیمکره شمالی، شهرها به نقاطی شباهت پیدا می‌کنند که بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر دورتر و در استوا قرار دارند.

در کشورهای اروپایی فصل تابستان و زمستان گرم‌تر شده و به ترتیب با افزایش حدود ۳.۵ و ۴.۷ درجه سانتیگرادی روبرو خواهد شد. از آنجا که یکی از دلایل افزایش دما، پخش گازهای گلخانه ای است،۶۶ دولت به همراه ۱۰ منطقه، ۱۰۲ شهر، ۹۳ شرکت تجاری و ۱۲ سرمایه گذار متعهد شده اند انتشار دی اکسید کربن خود را تا سال ۲۰۵۰ به صفر کاهش دهند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *