زمان انتشار : ۲۰ بهمن ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۰:۳۱ | کد خبر : 212721 |
سفیر سابق ایران در انگلستان: من به احیای برجام امید دارم/ احتمال کاهش تنش‌های بین ایران و عربستان       14 500x333 1 500x321

شفقنا آینده – سفیر سابق ایران در انگلستان درباره احیای برجام و نقش ایران در تقویت مناسبات منطقه‌ای اظهار داشت: آمریکایی‌ها به سمت‌وسویی رفته‌اند که با بهانه‌های مختلف تلاش کنند فشارهایی را به ایران وارد کنند که ایران را مجبور به بازگشت به تعهدات برجامی خود کند. الان مذاکراتی در جریان است و نظراتی اعلام می‌شود که به‌موجب آن‌ها آمریکا در سمت‌وسویی قرار می‌گیرد که مرحله‌ای به برجام برگردد، البته آمریکا گام‌هایی بردارد و از این‌سو نیز ایران گام‌هایی بردارد.

سید جلال ساداتیان، کارشناس ارشد روابط بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار شفقنا آینده در پاسخ به این سؤال که با تغییرات در کاخ سفید رویکردهای جدید دولت آمریکا در منطقه و مناسبات ایران با کشورهای خاورمیانه چگونه خواهد بود؟ و پیش‌بینی خود در رابطه ‌با برجام چیست؟ اظهار داشت: این‌ها سؤالات کوچکی نیستند و اگر بخواهیم بررسی کنیم باید استراتژیک‌تر و جدی‌تر و عمیق‌تر بررسی کنیم. باید مسائل ایران در ارتباطات خود با قدرت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای یک‌به‌یک بررسی شود. آمریکای ترامپ با زیر پا گذاشتن ضوابط و معیارهای پذیرفته شده بین‌المللی که پیمانی را با بقیه شرکای مذاکرات برجام امضا کرده بودند به تمام تعهدات بین‌المللی بی‌توجهی کرد و از برجام خارج شد. برجام با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت نشانگر تیزهوشی مذاکره‌کنندگان ایرانی از جمله وزیر خارجه پشتیبانی شده بود. ترامپ روندی را طی کرد که کاملاً منزوی شد و حتی از سوی هم پیمانان اروپایی خود نادیده گرفته شد. عمده استدلال ترامپ قلدری و زورگویی او بود و می‌خواست با این خروج دیگران را نیز تهدید کند تا به تحریم‌های یک‌جانبه او بپیوندند و اگر این کار را نکنند مورد جریمه قرار بگیرند، این دوره امروز گذشته است.

فشارهای داخلی و منفعت‌طلبی آمریکا مانع احیای برجام است

احتمال بازگشت مرحله‌ای آمریکا به برجام

وی افزود: بایدن گفته است عکس این حرکت را انجام می‌دهد و به برجام بازمی‌گردد و تیمی را برای همکاری خود برگزیده است که تیم جان کری بود. معاون جان کری امروز وزیر امور خارجه آمریکا است. خانم وندی شرمن جزو مشاورین جان کری بود که امروز معاون وزیر خارجه است. رابرت مالی از اعضای تیم مذاکره‌کننده بود، آقای برن که امروز رئیس سیا است و هم چنین جک سالیوان که مشاور امنیت ملی است؛ در حقیقت همه همکاران جان کری بودند. با انتصاب این افراد این گمان که بایدن به برجام بر می‌گردد تقویت شد اما فشارهای داخلی و منفعت‌طلبی آمریکا مانع است. اگر آمریکا بپذیرد که خروج از برجام داشته و بخواهد برگردد به این معنا خواهد بود که جبران خسارت کنند، یعنی تحریم‌های ایران را که موجب خسارات قابل‌توجهی به ایران بود بپذیرند و در نتیجه امروز به سمت‌وسویی رفته‌اند که با بهانه‌های مختلف تلاش کنند فشارهایی را به ایران وارد کنند که ایران را مجبور به بازگشت به تعهدات برجامی خود کند. الان مذاکراتی در جریان است و نظراتی اعلام می‌شود که به‌موجب آن‌ها آمریکا در سمت‌وسویی قرار می‌گیرد که مرحله‌ای به برجام برگردد. البته آمریکا گام‌هایی بردارد و از این‌سو نیز ایران گام‌هایی بردارد.

به احیای برجام امیدوارم

بایدن به دنبال کاهش تنش منطقه‌ای است

دیپلماسی وحدت بین اروپا و آمریکا برای فشار به ایران

ساداتیان در خصوص اینکه پیش‌بینی شما در مورد نتیجه و احیای برجام چیست؟ گفت: من به احیای برجام امید دارم، چون بایدن به دنبال کاستن از تنش منطقه‌ای است و تلاش او در این راستا است. البته برای بررسی دقیق همان‌طور که گفتم باید یک‌به‌یک به همه موانع اشاره کنیم. یکی از موانعی که در منطقه ایجاد تنش کرده است بحث جنگ یمن است. آقای بایدن اعلام کرده است که در این مورد از عربستان حمایت نخواهد کرد و به پایان جنگ کمک می‌کند ولی در همین اظهار نظرها اعلام شد که آمریکا در قبال تعرضات احتمالی از عربستان حمایت می‌کند. نکته دیگر بحث اسرائیل است. اسرائیل کاملاً در جهت فشار به فلسطین بود در دوره ترامپ بیشترین امتیازات به اسرائیل داده شد و پایتختی شهر قدس و ضمیمه کردن بلندی‌های جولان و عادی‌سازی روابط با اعراب و توسعه شهرک‌های یهودی‌نشین از جمله چراغ‌های سبز ترامپ به اسرائیل بود. ظاهراً بایدن بجز بحث به رسمیت شناختن قدس در سایر موارد در تلاش برای مهار اسرائیل خواهد بود، این حرکات در جهت کاهش تنش در منطقه است. از طرفی بایدن سعی می‌کند با دیپلماسی وحدت بین اروپا و آمریکا را برقرار کند و با فشارهای بین‌المللی ایران را برای دستیابی آمریکا به هدفش ترغیب کند.

تقویت روابط با همسایگان

مطرح‌کردن مسئله صلح هرمز

تنش‌های بین ایران و عربستان احتمالاً تقلیل پیدا کند

این دیپلمات باسابقه وزارت خارجه در خصوص اینکه در این شرایط مناسبات منطقه‌ای ایران به چه سمتی خواهد رفت؟ تصریح کرد: ایران روابط خود با همسایگان خود را دارد و در جهت تقویت روابط با همسایگان خود تلاش می‌کند، مطرح‌کردن مسئله صلح هرمز برای برقرار کردن امنیت و همکاری‌هایی در منطقه در این راستا بود. ایران هنوز هم این طرح را دنبال می‌کند البته اگر اسرائیل اجازه بدهد که عربستان و امارات هم وارد این طرح بشوند. به نظر می‌رسد تنش‌های بین ایران و عربستان در دوران ترامپ در این دوره کمی تقلیل پیدا کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *