زمان انتشار : ۲۵ شهریور ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۱:۵۹ | کد خبر : 211437 |
حسن بهشتی‌پور: ما نمی‌توانیم بر انتخابات آمریکا تاثیر بگذاریم/ باید کاری کنیم رییس جمهور آینده آمریکا نتواند از ابزار تحریم استفاده کند/ شاید ترامپ چهار سال بعد منعطف‌تر باشد                800x321

شفقنا آینده– دکتر حسن بهشتی پور، کارشناس مسایل بین الملل درباره پیش‌بینی خود از نتایج انتخابات آمریکا در یکی دو ماه آینده و نقش آفرینی ایران بر این انتخابات گفت: اگر ترامپ پیروز انتخابات ۲۰۲۰ باشد وضعیت بدتر از این نخواهد شد و الزامی در این نیست. اما اگر بایدن انتخاب شود وضعیت نسبت به ترامپ بهتر خواهد بود، چون او برجام را می پذیرد. ولی در مورد یمن و افغانستان و عراق و سوریه دقیقا مثل ترامپ فکر خواهد کرد و شیوه اجرا متفاوت خواهد بود.  من هیچ مولفه ای در ایران سراغ ندارم که بتواند نتیجه انتخابات آمریکا را تغییر بدهد. مسئولین ما موضع گیری دارند و این مواضع در آینده کشور ما و منطقه اهمیت دارد، از آن سو آمدن رییس جمهور آمریکا و مواضع او نیز بر جهان و ما تاثیر دارد.

متن گفت وگوی خبرنگار شفقنا آینده با حسن بهشتی پور را می خوانید:

_ نظر شما در مورد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا چیست؟ و با توجه به نزدیک شدن به موعد برگذاری این انتخابات پیش بینی شما در مورد نتیجه چگونه است؟

آنچه تعیین کننده است آرا الکترال است

امروز عملکرد ترامپ شانس او را کم کرده

بایدن رقیبی جدی برای ترامپ محسوب نمی شود

متاسفانه انتخابات آمریکا بر کل جهان تاثیر گذار است و رییس جمهور امریکا روی اروپا و چین و روسیه و آفریقا و کل دنیا تاثیر دارد. آمریکا در ۱۲۰ کشور دنیا سابقه مداخله دارد و بیش از ۱۰۰ هزار نیرو در جاهای مختلف دارد، آمریکا پایگاههای مختلفی در طول دنیا دارد. در آمریکا نظرسنجی ها منعکس کننده آرا مردمی است ولی آنچه تعیین کننده است آرا الکترال است و انتخاب کنندگان رییس جمهور به تعداد نمایندگان سنا و مجلس نمایندگان از هر ایالت کارت الکترال دارند. هر ۵۰ ایالت در مورد سنا مساوی هستند، ولی تعداد نفرات مجلس نمایندگان در ایالت های مختلف متفاوت است از این رو الزامی وجود ندارد که آنچه نظر سنجی ها نشان می دهند در نتایج انتخابات تکرار شود. در دوره قبل پیش بینی می شد کلینتون انتخاب شود، او سه میلیون رای بیشتر داشت ولی الکترال های فلوریدا به نفع ترامپ ثبت شد و نتایج از حالت توازن خارج شد و ترامپ برنده شد. از این رو نمی توان براساس نظرسنجی ها پیش بینی دقیقی داشت. امروز عملکرد ترامپ شانس او را کم کرده ولی خوش شانسی دیگری آورد و رقیب او بایدن است که هر طور فکر کنید کاریزمایی ندارد تا رییس جمهور آمریکا باشد. او ویژگی های اوباما را ندارد، اوباما سخنران خوبی بود و حقوقدان بود و احاطه زیادی به مسائل داشت، بایدن فاصله زیادی با اوباما دارد و رقیبی جدی برای ترامپ محسوب نمی شود. امروز بایدن برای انتخاب باید فقط بر خرابکاری های ترامپ امید ببندد چون ویژگی های شخصی و ذاتی بایدن نمی تواند به او کمکی بکند.

_ آیا رای دهی در آمریکا بر اساس گرایشات حزبی نیست؟ و ایالت ها گرایش خود را مشخص نکرده اند؟

انتخابات در آمریکا پیچیدگی های زیادی دارد

حزبی رای داده می شود ولی آرا شناوری وجود دارد و یا در ایالت هایی چون فلوریدا رقابت بسیار نزدیک به هم است و نمی توان صددرصد نتیجه را پیش بینی کرد. انتخابات در آمریکا پیچیدگی های زیادی دارد. انتخاب کننده هایی درون حزبی وجود دارند که داستان پیچیده ای دارد. از این رو پیش بینی در آمریکا دشوار است. امروز همه مخالفان ترامپ امید دارند اشتباهات او موجب شود مردم آمریکا به بادین رای بدهند ولی متاسفانه بایدن تا این لحظه چیزی برای عرضه نداشته است. این دو مناظره ای تعیین کننده در پیش دارند و باید دید در آن میدان چگونه کشتی می گیرند.

_ شاهد تحرکاتی بین برخی کشورهای عرب منطقه و اسرائیل هستیم. بسیاری عقیده دارند ترامپ این صحنه ها را تدارک دیده است که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از این توافقات به نفع خود بهره برداری کند و کشورهای عربی به دلیل تمایلی که به انتخاب مجدد ترامپ دارند با عادی سازی روابط با اسرائیل به نوعی قصد دارند به پیروزی مجدد ترامپ کمک کنند. در مقابل این تغییرات ایران با کدامین ابزار بر انتخابات آمریکا می تواند تاثیر بگذارد؟آیا اساسا چنین ابزار و نقش آفرینی می تواند داشته باشد؟

ما نمی توانیم بر انتخابات آمریکا تاثیر بگذاریم و اگر می توانستیم نیز نباید چنین کنیم

ما باید طوری برنامه ریزی کنیم که رییس جمهور آینده آمریکا نتواند از ابزار تحریم استفاده کند

بخش بزرگی از مشکلات ما در داخل کشور است

می توانیم با ابتکار عمل تاثیر تحریم ها را کاهش بدهیم

اگر تحلیل صحیحی داشته باشیم باید بگوییم همانطور که ما موافق دخالت دیگر کشور ها در انتخابات داخلی کشورمان نیستیم ما نیز نباید بر انتخابات سایر کشورها دخالت داشته باشیم. دخالت سطوح مختلفی دارد و اتخاذ هر سیاستی در این مورد دخالت است. اولا ما نمی توانیم و اگر می توانستیم نیز نباید چنین کنیم. از نظر سیاست صحیح ما باید با کشورهای مداخله گر فرقی داشته باشیم در غیر این صورت ما هم مثل آنها می شویم و این صحیح نیست. در این مورد اگر ما کاری انجام می دهیم باید غیر اعلامی باشد، مساله دیگر این است که دخالت ما سم مهلک است و این سیاست از مبنا غلط است. مساله دیگر این است که ما باید طوری برنامه ریزی کنیم که رییس جمهور آینده آمریکا نتواند از ابزار تحریم استفاده کند، این مبنایی تر است. فرق زیادی بین اوباما و ترامپ وجود دارد، حتی فرق زیادی بین بایدن و کلینتون وجود دارد که هر دو دموکرات هستند. فرق زیادی بین بوش پسر و ترامپ وجود دارد. نمی توانیم به راحتی ساده سازی کنیم و بگوییم سگ زرد به از برادر شغال و این ها هیچ فرقی ندارند. این تفاوت در اهداف کلان و روش ها نیست. در تحلیل باید جزئیات را توضیح داد. باید گفت دقیقا شاخص ها چیست؟ ما در ایران به جای اینکه به پیروزی یا شکست اشخاص فکر کنیم باید به این بیاندیشیم که چگونه و چه اقداماتی از طرف ما می تواند ابزار تحریم را از دست آمریکا بگیرد، این موفقیتی برای ما خواهد بود. ما دو سناریو پیش رو داریم یکی برنده شدن ترامپ و دیگری برنده شدن بایدن و باید اقدامات متقابل خود را برای هر دو سناریو تدوین کنیم و از قبل برنامه ریزی داشته باشیم. من بارها در مصاحبه های مختلفی اعلام کرده ام که بخش بزرگی از مشکلات ما در داخل کشور است. ما می توانیم با اصلاح نظام بانکداری مان بسیاری از آثار تحریم ها را کاهش بدهیم و مشکلات اقتصاد نفتی مان را کم کنیم. این خوش خیالی نیست ما می توانیم با ابتکار عمل تاثیر تحریم ها را کاهش بدهیم. نباید بر مسائلی سرمایه گذاری کنیم که توان آنها را نداریم. لابی ایران در آمریکا انقدر قوی نیست که بتواند در نتیجه انتخابات ایالت متحده تاثیر گذار باشد. نباید تخیلی بحث کرد باید منطبق بر واقعیات تحلیل کرد.

_ برخی معتقدند به عنوان مثال توافق پیش از انتخابات با ترامپ شاید در نتایج انتخابات آمریکا تاثیرگذار باشد؟ مثال هایی از این دست چطور؟

سیاست خارجی فقط ۲۰ درصد در آمریکا تاثیر دارد

وقتی رییس جمهور آمریکا برای بار دوم انتخاب می شود با فراغ بال حاضر است معامله کند

جمهوری خواهان در دور دوم ریاست جمهوری انعطاف بیشتری داشتند

این ارزیابی غلط است. چون سیاست خارجی فقط ۲۰ درصد در آمریکا تاثیر دارد، بخصوص نوع سیاست خارجی که باید به نوعی در داخل تاثیر داشته باشد مثل موضوع گروگانگیری که تاثیر زیادی در انتخابات داشت. این ساده انگاری است که با شروع مذاکرات ما و ترامپ به یکباره آرا او در مقابل بایدن درصد قابل توجهی افزایش پیدا می کند یا ممکن است مثلا کاهش یابد. برخی گمان می کنند ترامپ امروز در موقعیتی است که به ایران امتیاز بدهد ولی وقتی انتخاب شد امتیاز نمی دهد، به نظر من این فرض بسیار دور از واقعیت است اولا وقتی ترامپ با کره شمالی مذاکره کرد دیدیم که چطور مذاکره کرد این مذاکره فقط مذاکره بود نه برای دادن امتیاز. اتفاقا وقتی رییس جمهور آمریکا برای بار دوم انتخاب می شود با فراغ بال حاضر است امتیاز بدهد و معامله کند، چون رییس جمهور شده و نگرانی رای آوری ندارد. جمهوری خواهان در این زمینه سابقه بیشتری داشتند و در دور دوم ریاست جمهوری انعطاف بیشتری داشتند.

_ امروز در داخل کشور ما چشم ها به نتایج انتخابات آمریکا دوخته شده است و می گویند همه چیز از مسایل اقتصادی تا سیاسی و اجتماعی تحت تاثیر این انتخابات است..

نباید در ذهن این تصویر را بسازیم که ترامپ چهار سال بعد بدتر از ترامپ ۴ سال قبل است

ما تافته ای جدا بافته از دنیا نیستیم. اقتصاد ایران و چین و روسیه و آفریقا و آمریکای لاتین و شرق دور و همه تحت تاثیر انتخابات آمریکا هستند و فقط نسبت ها متفاوت از هم است. اتفاقا اقتصاد ما وابستگی کمتری به اقتصاد دنیا دارد از این نظر تاثیر کمتری خواهد پذیرفت. ما امروز در تحریم محض قرار گرفته ایم. نباید در ذهن این تصویر را بسازیم که ترامپ چهار سال بعد بدتر از ترامپ ۴ سال قبل است. اینطور نیست ضمن اینکه ترامپ اساسا تاجر و معامله گر است و در هر زمانی برای امتیاز دادن چیزهایی از ایران خواهد خواست که موشک و فعالیت های منطقه ای و حذف غنی سازی و … است و بعد پای مذاکره خواهد آمد و مشخص است تا زمانی که جمهوری اسلامی باشد چنین توافقاتی با آمریکا بعید خواهد بود.

_ پس نه مذاکره ای خواهد بود و نه جنگی در کار خواهد بود؟

اگر ترامپ پیروز انتخابات ۲۰۲۰ باشد وضعیت بدتر از این نخواهد شد

اما اگر بایدن انتخاب شود وضعیت نسبت به ترامپ بهتر خواهد بود

مسئولین ما موضع گیری دارند و این مواضع در آینده کشور ما و منطقه اهمیت دارد

من نمی خواهم این حرف را بزنم. من می گویم باید وضعیت را تحلیل کنیم. من می گویم اگر ترامپ پیروز انتخابات ۲۰۲۰ باشد وضعیت بدتر از این نخواهد شد و الزامی در این نیست. اما اگر بایدن انتخاب شود وضعیت نسبت به ترامپ بهتر خواهد بود، چون او برجام را می پذیرد. ولی در مورد یمن و افغانستان و عراق و سوریه دقیقا مثل ترامپ فکر خواهد کرد و شیوه اجرا متفاوت خواهد بود. آمریکایی ها اهدافی کلی دارند و ما باید درست تحلیل کنیم. اندازه خود را بدانیم و جایگاه خود را بشناسیم و از قدرت خودمان آگاهی داشته باشیم. من هیچ مولفه ای در ایران سراغ ندارم که بتواند نتیجه انتخابات آمریکا را تغییر بدهد. ما مساله را یک طرفه می بینیم ولی این وضعیت دو طرف دارد، ما فکر می کنیم متغییری هستیم که هیچ تاثیری نمی پذیریم و آمریکا متغیری است که هیچ تاثیری نمی گذارد، این تفکر غلط است. اتفاقا تاثیر پذیری و تاثیر گذاری متقابلی داریم که اندازه آن ها یکی نیست و در زمان ها و مکان های مختلف متفاوت است. مسئولین ما موضع گیری دارند و این مواضع در آینده کشور ما و منطقه اهمیت دارد، از آن سو آمدن رییس جمهور آمریکا و مواضع او نیز بر جهان و ما تاثیر دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *