زمان انتشار : ۱۴ شهریور ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۰:۵۱ | کد خبر : 211308 |
محسن جلیلوند: کانون‌های قدرت تاثیر بالایی در نتایج انتخابات آمریکا دارند/  بایدن برگ برنده چندانی ندارد 159808 972 740x321

شفقنا آینده- یک کارشناس بین الملل درباره انتخابات آمریکا می گوید: کانون های قدرت تاثیر بالایی در نتایج انتخابات آمریکا دارند و باید دید آنها به چه سمتی مایل هستند. یک تحلیل این است که وضعیت اقتصادی آمریکا خراب است و ترامپ برنامه های خود را اعلام کرده و وضعیت خود را روشن کرده است و بنا بر تحلیلی معتقدند آمریکایی ها وسط مسابقه اسب خود را عوض نمی کنند اما در همین حال دیگرانی می گویند ترامپ چیزی برای رو کردن ندارد ولی بنا بر تحلیل اول احتمال انتخاب مجدد دونالد ترامپ بسیار بالا است.

کانون‌های قدرت تاثیر بالایی در نتایج انتخابات آمریکا دارند

محسن جلیلوند، کارشناس مسایل بین الملل در گفت وگو با خبرنگار شفقنا آینده  در پاسخ به این سوال که کارزارهای انتخاباتی در آمریکا شروع به کار کرده است، وضعیت آقای ترامپ را چگونه می بینید؟ آیا با توجه به نارضایتی های اقتصادی و همچنین ناکارامدی دولت آمریکا در مورد بحران کرونا ترامپ شانسی برای پیروزی دارد؟ اظهار داشت: پیش بینی در مورد آمریکا بسیار دشوار است و کار فالگیر و غیب گو است اما سیستم انتخاباتی در آمریکا متفاوت از ایران است و تصور ما در مورد انتخابات آمریکا صحیح نیست و سیاست خارجی نقش چندانی در نتیجه انتخابات ندارد. مردم آمریکا بیشتر به دنبال رفاه شخصی خود هستند. آقای ترامپ و آقای بایدن برنامه های اقتصادی خود را اعلام کرده اند و فعلا وضعیت آنها به صورت پنجاه- پنجاه است. تجربه انتخاباتی قبلی نشان می دهد که خانم کلینتون رای بیشتری داشت ولی ترامپ انتخاب شد، این نشان می دهد کانون های قدرت تاثیر بالایی در نتایج دارند و باید دید آنها به چه سمتی مایل هستند. یک تحلیل این است که وضعیت اقتصادی آمریکا خراب است و ترامپ برنامه های خود را اعلام کرده و وضعیت خود را روشن کرده است و بنا بر تحلیلی معتقدند آمریکایی ها وسط مسابقه اسب خود را عوض نمی کنند اما در همین حال دیگرانی می گویند ترامپ چیزی برای رو کردن ندارد ولی بنا بر تحلیل اول احتمال انتخاب مجدد دونالد ترامپ بسیار بالا است.

 بایدن برگ برنده چندانی ندارد

وی افزود: بایدن برگ برنده چندانی ندارد. دموکرات ها کمی چپ گرا تر هستند و برگ برنده آنها این است که به سمت بخش های دیگر جامعه بروند و با آنها کار کنند. بخصوص رنگین پوستان و لاتین تبار ها و طبقات میان دست و فرودست جامعه آمریکا که آرا رنگین پوستان از آنهاست. جمهوری خواهان جزو طبقات فرادست جامعه هستند. طبقات فرادست و عمده سرمایه داران جامعه آمریکا امروز احتمال می دهند با آمدن بایدن و جمهوری خواهان برای آنها مشکلاتی پیش بیاید و آنها با اتخاذ مالیات های سنگین تحت فشار قرار بگیرند از این رو به سمت رای آوری مجدد ترامپ میل می کنند ولی میزان موفقیت این تفکر هنوز محل تردید است.

جلیلوند در مورد اینکه آیا می توان گفت اعتراضات ضد تبعیض تاثیر چندانی در انتخابات نخواهد داشت؟ اظهار داشت: نارضایتی قطعا تاثیر دارد. اما ۱۳ درصد از جامعه آمریکا رنگین پوست هستند و بقیه سفید پوست هستند. این تاثیر آنچنان عمیق نیست که بتواند بر آرا تاثیر زیادی بگذارد و رییس جمهور را جابجا کند. انتخاب جیمی کارتر و یا برکناری نیکسون بر اثر ضربات عظیمی بود که امروز نمی توان بر این موارد حساب زیادی باز کرد.

بیکاری در آمریکا بسیار زیاد شده است

قطعا وضعیت موجود بر آرا ترامپ تاثیر دارد

این کارشناس بین الملل در خصوص اینکه کرونا چقدر می تواند در جابجایی آرا موثر باشد؟ گفت: آمار ها و گزارشات نشان می دهد کرونا اگر رشد اقتصادی آمریکا را متوقف نکرده باشد آن را به شدت کند کرده است. بیکاری در آمریکا بسیار زیاد شده است و نرخ بیکاری که ترامپ توانسته بود آن را به ۳.۵ درصد برساند امروز در آمریکا به نزدیک ۹ تا ۱۱ درصد رسیده است و مشاغل زیادی از بین رفته اند و قطعا این وضعیت بر آرا ترامپ تاثیر دارد.

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *