زمان انتشار : ۳ شهریور ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۱:۱۲ | کد خبر : 211166 |
علی بیگدلی: بهتر است ما به اتحادیه اروپا نزدیک شویم/ هدف آمریکا منع ایران از خرید و فروش سلاح است 095526f2 51ca 423f bb0f e050fe50dd70 681x383 1 681x321

شفقنا آینده- یک کارشناس مسایل سیاست خارجی معتقد است: آمریکا بعد از ناکامی در قطعنامه ۲۲۳۱ به سراغ مکانیسم ماشه آمد ولی پیشنهاد آمریکا مورد توافق واقع نشد. نه اتحادیه اروپا و نه روسیه و چین هیچ یک موافقت نکرده اند از این رو آمریکا به دنبال اقدام دیگری در بازه یک ماهه است.

علی بیگدلی، کارشناس مسایل حوزه آمریکا در گفت وگو با خبرنگار شفقنا آینده در پاسخ به این سوال که شاهد فشارهای شدید آمریکا بر ایران هستیم. اخیرا آمریکا در تلاش برای تمدید تحریم های تسلیحاتی بر علیه ایران از طرف کشورهای عضو در شورای امنیت پاسخ منفی گرفت. چرا ترامپ به این تلاش ادامه می دهد و نتیجه آن در آینده نزدیک چیست؟ گفت: هدف آمریکا از تلاش های اخیر، منع ایران از خرید و فروش سلاح است. این موضوع اهمیت زیادی برای آمریکا دارد. این کشور به دلیل نزدیکی به اسرائیل تلاش می کند همواره به نفع اسرائیل و برای حفظ منافع این کشور در خاورمیانه تلاش کند. آمریکا بعد از ناکامی در قطعنامه ۲۲۳۱ به سراغ مکانیسم ماشه آمد ولی پیشنهاد آمریکا مورد توافق واقع نشد. نه اتحادیه اروپا و نه روسیه و چین هیچ یک موافقت نکرده اند از این رو آمریکا به دنبال اقدام دیگری در بازه یک ماهه است.

وی افزود: اتحادیه اروپا آقای گروسی را که رئیس سازمان انرژی اتمی است به ایران فرستاده است تا ایران را مجاب کند و در پایگاه‌هایی که تا کنون به روی کارشناسان آژانس باز نشده و اجازه نصب دوربین نگرفته اند مورد بازدید قرار بگیرد و ایران را تشویق کنند تا به تعهدات برجام برگردد و گام های ایران انجام نشود. بهتر است در این برهه ما به اتحادیه اروپا نزدیک شویم و رابطه ای که بین ایران و اروپا وجود دارد ادامه پیدا کند. از طرفی آمریکایی ها به دنبال دیپلماسی محرمانه ای هستند تا از این طریق به اروپا نزدیک شوند و بتواند اروپا را به همکاری با آمریکا سوق دهد. باید منتظر سفر رئیس سازمان انرژی اتمی و گزارش او بود. این گزارش هر شکل و صورتی داشته باشد ایران باید با آن همراهی کند و سایت های خود را به سمت آقای گروسی و بازرسان و کارشناسان این سازمان باز کند و به تعهدات خود عمل کند و از این موقعیت استفاده کند این آخرین سنگر ایران است.

وی در خصوص اینکه بسیاری از کارشناسان عقیده دارند آمریکا به لحاظ حقوقی قادر نیست مکانیسم ماشه را فعال کند چرا آمریکا بر کاری نشدنی اصرار می کند؟ اظهار داشت: نه اینطور نیست. آمریکا دو دلیل دارد: این کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل است و هر عضوی می تواند قطعنامه‌ ای را به این سازمان تقدیم کند. همچنین آمریکا ادعا دارد در آخرین قطعنامه ای که همراه با اتحادیه اروپا بر علیه ایران تنظیم شده و از عدم عمل به تعهدات ایران صحبت شده و گفته شده ایران دو سایت خود را معرفی نکرده است به عدم پایبندی ایران به تعهدات برجامی اشاره می کند و بر این اساس آمریکا قطعنامه خود را به شورای امنیت می برد.

بیگدلی تصریح کرد: در مفاد برجام ایران نمی تواند بیش از ۳۰۰ کیلو اورانیوم نگهداری کند ولی امروز این رقم بنا بر گزارش های خبرگزاری های خارجی حتی به ۵۷۰ کیلو رسیده است،  به همین دلیل بهتر است ایران تمام تلاش خود را انجام بدهد و با آژانس به توافق برسد و تمام در ها رو به روی آژانس باز کند.

این کارشناس مسایل خارجی در خصوص اینکه مدت زیادی تا انتخابات آمریکا نمانده آیا تلاش آمریکا ثمری خواهد داشت؟ گفت: یک ماه زمان باقی است و هنوز شورایی تشکیل نشده و مخالفت ها به طور رسمی ابلاغ نشده است. امکان دارد در عرض یک ماه آینده ارتباطاتی بین آمریکا و سایر اعضای شورای امنیت برقرار شود و به شکلی به این وضعیت سر و سامان بدهند. ایران باید در این مدت با اتحادیه اروپا همراه باشد.

رسانه ها از سورپرایز اکتبر حرف می زنند آیا ایران می تواند موضوعی باشد که ترامپ به واسطه آن رای جمع می کند؟ تصریح کرد: برخی اظهار نظر باطلی مبنی بر حمله آمریکا به ایران را مطرح کرده اند. این فرضیه باطل است چون آمریکا فرصت چنین کاری را ندارد این کار در آستانه انتخابات میسر نمی شود و عاقلانه نیست مگر اینکه در دوره دوم با ورود به کاخ سفید ایران را بیشتر تحت فشار قرار بدهد. در شرایط فعلی گزینه نظامی مطرح نیست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *