زمان انتشار : ۲۹ مرداد ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۱:۲۳ | کد خبر : 211134 |
حسن بهشتی‌پور: ترامپ با فشار بر برجام به دنبال بهره‌برداری سیاسی است/ اروپا تمایلی به اجرای مکانیسم ماشه نخواهد داشت 166672 879 660x321

شفقنا آینده- یک کارشناس بین الملل در خصوص فشار آمریکا بر اجرای مکانیسم ماشه می گوید: به نظر می رسد با توجه به در پیش بودن انتخابات آمریکا ترامپ به دنبال بهره برداری سیاسی از برجام مبنی بر فشار بر ایران است از این طریق که بگوید برجام که مورد توافق اوباما قرار گرفت و میلیون ها دلار به ایران بازگردانده شد توافق بدی بود و به زیان مردم آمریکا بوده است و حالا با لغو آن می خواهد وجهه داخلی برای خود کسب کند.

حسن بهشتی پور، کارشناس مسایل بین الملل در گفت وگو با خبرنگار شفقنا آینده در خصوص اینکه با توجه به عدم توافق اعضای شورای امنیت بر تمدید تحریم تسلیحاتی ایران ولی چرا آقای ترامپ به دنبال اجرای مکانیسم ماشه است گفت: چون آمریکا به خاطر هژمونی که در جهان دارد و می خواهد همواره حرف اول را در دنیا بزند در تلاش است بیش از پیش به ایران فشار آورده و هر طور شده برجام را از بین ببرد و امور به گونه ای پیش رود که ایران کاملا از برجام خارج شود در صورتی که آمریکا به تنهایی قادر نخواهد بود مکانیسم ماشه را اجرا کند و نیاز دارد تا طرف های اروپایی نیز به اجماعی در این خصوص دست یابند.

وی افزود: به نظر می رسد با توجه به در پیش بودن انتخابات آمریکا ترامپ به دنبال بهره برداری سیاسی از برجام مبنی بر فشار بر ایران است از این طریق که بگوید برجام که مورد توافق اوباما قرار گرفت و میلیون ها دلار به ایران بازگردانده شد توافق بدی بود و به زیان مردم آمریکا بوده است و حالا با لغو آن می خواهد وجهه داخلی برای خود کسب کند در صورتی که هم آمریکا و هم دیگر اعضای برجام می دانند که وجهه حقوقی خروج از برجام و اجرای مکانیسم ماشه به راحتی میسر نخواهد بود.

وی تصریح کرد: آمریکا در نهایت فشار بر ایران و آغاز جنگ بر علیه این کشور نیز موفق نخواهد بود چرا که جنگ برای آمریکا بسیار هزینه بر است و با توجه به کسری بودجه شدیدی که آمریکا دارد گزینه جنگ بسیار بعید است. ترامپ بیشتر به دنبال جنگ روانی و تبلیغاتی برای بهره برداری حداکثری در انتخابات پیش رو است و از طرفی با توجه به نزدیکی که با اسرائیل دارد با فشار بر ایران به دنبال تامین خواسته های اسرایل است.

بهشتی پور با بیان اینکه در پیوست برجام به صراحت آمده است که قطعنامه ضمانت اجرایی برجام است گفت: بنابراین وقتی آمریکا از برجام خارج شده، قطعنامه را هم زیرپا گذاشته است. ایالات متحده نمی‌تواند مدعی اجرای آن بخش از قطعنامه شود که به نفع کاخ سفید است. اگر چنین باشد، تمام کشورهای عضو سازمان ملل آن بخش از قطعنامه‌ها را که به نفع خودشان باشد اجرا می‌کنند و بقیه بخش‌ها را کنار می‌گذارند. اگر آمریکا با زورگویی خواست از این مکانیسم استفاده کند، واکنش سایر کشورهای عضو برجام یعنی چین، روسیه، آلمان، انگلیس و فرانسه اهمیت خواهد یافت. اگر شرکای مقابل ایران در برجام با آمریکا همسو شوند، مکانیسم ماشه اجرایی خواهد شد ولی اگر مخالفت کنند، عملا آمریکا نمی‌تواند از این مکانیسم استفاده کند، بلکه فقط می‌تواند از فشار تحریم‌های ثانویه خود استفاده کند.

این کارشناس بین الملل ادامه داد: حتی در این حالت نیز قطعنامه‌ها بازنخواهند گشت، چون به ضرر ایران هستند و جمهوری اسلامی نیز به صراحت در نامه آقای روحانی رئیس‌جمهور تأکید داشته ایران عملا برجام را پایان یافته تلقی خواهد کرد و اقدامات لازم را انجام خواهد داد. به‌نظر می‌رسد نخستین اقدام ایران در چنین حالتی کاهش سطح همکاری‌ها با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهد بود و پروتکل الحاقی را اجرا نخواهد کرد. آمریکا برای راه‌اندازی مکانیسم ماشه حداقل به ۲ماه زمان نیاز دارد. با توجه به اینکه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا نیز نزدیک است، وارد شدن به این چالش بین‌المللی به زیان آقای ترامپ است. او به سمت چنین کاری نخواهد رفت، چراکه اگر در این مسیر گام بردارد رسوایی بزرگ‌تری در مقایسه با رأی‌گیری اخیر شورای امنیت سازمان ملل برسر تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران به‌بار خواهد آورد. آمریکا در این رأی‌گیری بسیار تنها بود. آمریکا تهدید مکانیسم ماشه را نمی‌تواند عملی کند، اگر هم عملی کند به اجرا نخواهد رسید، چون شرکای باقیمانده در برجام مخالف آن هستند. حتی اگر مکانیسم ماشه موافقان دیگری هم به‌دست بیاورد باز وضعیت پیچیده‌تر خواهد شد و باید به دستور کار جدیدی برای حل این موضوع برسند. در این حالت چالشی جدید و برای نخستین‌بار در سطح سازمان ملل ایجاد خواهد شد.

بهشتی پور تصریح کرد: به فرض آنکه مکانیسم ماشه نیز اجرا شود به لحاظ اقتصادی مشکل ایران بدتر از این نخواهد شد اما به لحاظ ارتباط های دیپلماتیک با دیگر کشورهای دنیا مشکلات عدیده و پیچیده ای به وجود خواهد آمد اما در مجموع اروپا تمایل به اجرای این مکانیسم و خروج ایران از برجام ندارد چرا که برجام نه فقط برای ایران بلکه به لحاظ یک قرارداد بین المللی و حیثیتی از جنبه صلح و امنیت در منطقه امتیاز بزرگی برای اروپا است و اروپا نمی خواهد که برجام نابود شود لذا بعید است که در مقابل آمریکا تن به خواسته های بی چون و چرا بدهد اگر چه آمریکا نیز به لحاظ اختیارات و قدرت وسیعی که دارد فشارها را مضاعف خواهد کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *