زمان انتشار : ۲۸ مرداد ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۱:۳۶ | کد خبر : 211119 |
شایان آرانی: بورس ایران سقوط نمی کند/ نباید وضعیت فعلی بورس را به بحران و دلهره تبدیل کنیم/ اصلاحاتی در قیمت ها رخ خواهد داد 130491830004778220 49888

شفقنا آینده- یک کارشناس بورس در مورد دلایل تغییرات و نوسانات بازار اخیر بورس در ایران گفت: نقدینگی زیادی در جامعه به سمت بورس سرازیر شده و بورس کشش و توانایی جذب این نقدینگی را نداشت، قیمت ها مدتی شیب تندی رو به بالا طی کرد، ولی نگرانی من این است که این بازار به دلیل روبرو شدن با حجم عظیم نقدینگی از توانایی جذب جا مانده است و قیمت ها ثبات لازم را ندارند.

نقدینگی زیادی در جامعه به سمت بورس سرازیر شده اما بورس کشش و توانایی جذب این نقدینگی را نداشت

شایان آرانی، کارشناس مالی بین الملل در گفت وگو با خبرنگار شفقنا آینده در خصوص اینکه شاخص بورس کشور در روزهای گذشته به مدت چند روز منفی بود در این وضعیت چه پیش بینی می توان برای آینده بورس ایران داشت؟ گفت: پیش بینی مساله ای شخصی است و من نمی خواهم نظر شخصی من ملاکی برای پیش بینی های اقتصادی باشد ولی وضع موجود را تحلیل می کنم و تصویر کلی ارائه خواهم کرد. به این دلیل که نقدینگی زیادی در جامعه به سمت بورس سرازیر شده و بورس کشش و توانایی جذب این نقدینگی را نداشت، قیمت ها مدتی شیب تندی رو به بالا طی کرد. البته سوق پیدا کردن نقدینگی به سمت بورس کار بسیار خوب و مثبتی است. چون نقدینگی به جای قرار گرفتن در بازار های دلالی و حضور در پشت صحنه وارد بازاری شده که رسمیت دارد و نظارتی بر آن وجود دارد. ولی نگرانی من این است که این بازار به دلیل روبرو شدن با حجم عظیم نقدینگی از توانایی جذب جا مانده است و قیمت ها ثبات لازم را ندارند. قیمت ها باید رشد داشته باشند ولی این رشد باید با ثبات نسبی همراه باشد و قیمت ها با یک خبر به هم نریزند. رشد باید باشد و قیمت ها باید بالا باشند ولی این رشد به دلیل محدودیت بازار و کم بودن سهام جذاب رخ داد، چون بازار مجبور شد تمام سهام موجود را خریداری کند و به دلیل بالا بودن تقاضا قیمت بی دلیل بالا کشیده شد. من نگران این پدیده هستم.

اصلاحاتی در قیمت ها رخ خواهد داد

نباید وضعیت فعلی بورس را به بحران و دلهره تبدیل کنیم

سهام شناور شرکت ها در بورس عرضه شود

باید با دیدی بلند مدت به بازار بورس نگاه کرد

بورس ایران سقوط نمی کند

وی افزود:  از این رو سرمایه گذاران باید با دقت و مطالعه ورود کنند و سهمی را خریداری کنند که پشتوانه ای داشته باشد. به عقیده من مسئولین دولتی نیز بر این امر واقف هستند و در هفته های گذشته تمهیداتی اعمال شد از جمله؛ شرکت های پذیرفته شده در بورس بیشتر شد و ابزار های مالی جدیدی وارد بازار کردند تا نقدینگی را پخش کنند و به طور متعادلی در بازار جذب کنند. به عقیده من شاهد نوساناتی هستیم و اصلاحاتی در قیمت ها رخ خواهد داد ولی به نظر من این اصلاحات طبیعی است و باید رخ بدهد و نباید این وضعیت را به بحران و دلهره تبدیل کنیم. سهام های جدید وارد بورس می شود که جذابیت دارد و مردم شاید سهام های قبلی را بفروشند و خرید داشته باشند. به هر حال پول در بورس جابجا می شود. امیدوارم مسئولین نظارتی و مسئولین بازار در این مورد با جدیت کار کنند و سهام شناور شرکت ها در بورس عرضه شود و مالکیت عمومی شرکت ها افزایش پیدا کند و مردم بتوانند خرید بیشتری داشته باشند و نقدینگی در این بازار جذب شود. این وضعیت التهاب قیمت ها را از بین می برد. به عقیده من این بازار سقوط نمی کند و چنین نگرانی وجود ندارد. به نظر من این بازار در حال تغییر است و باید با دیدی بلند مدت به بازار بورس نگاه کرد.

دعواهای حقوقی و سیاسی اخبار حافظه کوتاه مدت بازار هستند

آرانی تصریح کرد: تاثیر اخبار در تمام بازار های دنیا وجود دارد. دعواهای حقوقی و سیاسی در تمام دنیا وجود دارد و موجب سقوط قیمت ها می شود. این اخبار حافظه کوتاه مدت بازار هستند. البته ممکن است اتفاقاتی رخ بدهد که ساختار بازار را بهم بریزد. این بحثی جدا است ولی اتفاقاتی که ما می بینیم پدیده هایی کوتاه مدت است و بازیگران حرفه ای به این اتفاقات توجه دارند چون این موارد فرصت های خرید بوجود می آورد. وقتی قیمت پایین بیفتد زمان خرید است و این اتفاقات بلند مدت نیست و تاثیر طولانی ندارد.

وی در مورد اینکه برخی، عقیده دارند بعضی شرکت ها به دلیل خرید، افت ایجاد می کنند و بعد از مدتی قیمت ها را مجددا بالا می کشند، گفت: کارشناسان عزیزی که به این نکته ها اشاره می کنند اگر مدرک و سندی برای این حرکت دارند حتما باید این موارد را به مسئولین نظارتی کشور ارائه بدهند. چون این کار خلاف قانون و تخلف محض است. من مدرکی برای چنین ادعایی ندارم ولی می دانم که این کار می تواند رخ بدهد و در جاهای دیگر برخورد شدیدی با این موارد می شود. اگر قانون بازار اوراق بهادار را مطالعه کنید این موارد در بخش تخلفات مطرح شده است. هر مدیر یا کارگزار یا شرکت یا هر بازیگری در بازار که مرتکب چنین حرکتی شود کار خلاف قانون انجام داده است. چون مردم در بازار از این اتفاقات خبر ندارند و این اجحاف در حقوق مردم است و خلاف محض است.

امروز حباب های کوچکی در بازار وجود دارد

این کارشناس بازار بورس در خصوص اینکه آیا می توان برای این شرایط بحث حباب در بازار بورس را مطرح کرد؟ اظهار داشت: حباب یعنی همینطور بالا می رود و بعد به یکباره می ترکد و سقوط آزاد رخ می دهد، ولی من به این وضعیت اعقتاد ندارم. به عقیده من امروز حباب های کوچکی در بازار وجود دارد. بازار سالم یعنی وقتی چنین وضعیتی ایجاد می شود حباب ها موردی بترکد و سقوط یکباره ایجاد نشود. در ۲۰۰۸ در آمریکا و دنیا نرخ ها به یکباره بالا رفت و به یکباره ترکید و وضعیت سختی در دنیا ایجاد شد، ولی من فکر نمی کنم در ایران چنین وضعیتی ایجاد شود و من عقیده ندارم چنین اتفاقی در کشور رخ بدهد.

سهامداران باید با هشیاری و دقت سهام بنیه دار بخرند

آرانی در مورد اینکه آیا این احتمالا وجود دارد که بورس ایران نیز در شرایط وزمانی به سمت سقوط برود؟ گفت: این احتمال وجود دارد ولی من آن را شدید نمی بینم که بگویم ما به بحران نزدیک شده ایم. به عقیده من کسانی که امروز در بازار هستند باید با هشیاری و دقت سهام بنیه دار بخرند و وقتی احساس می کنند قیمت بی جهت بالا می رود دست پشت آن سهام نگذارند. چون امکان ایجاد حباب در آن سهم وجود دارد. باید در این بازار آگاه بود. اصطلاح لغزندگی به همین علت است، شما می توانید روی زمین لغزنده راه بروید ولی فقط باید مراقب باشید. باید به این ماجرا به صورت تخصصی نگاه کرد و اگر مردم نمی توانند نگاه تخصصی داشته باشند به این بازار ورود نکنند. کسی که می خواهد سرمایه گذاری بالایی داشته باشد قطع به یقین باید کارشناسانه خرید کند.

تاثیر کرونا بر بورس های ایران و جهان

وی در پاسخ به این سوال که شاهد تاثیر کرونا بر بسیاری از بورس های جهان بودیم چرا ایران تحت تاثیر قرار نگرفت؟ افزود: چند عامل تو در تو و پشت سر هم در ایران بر بازار بورس تاثیر مثبت و منفی گذاشتند. پدیده کرونا قطعا در تمام شرکت هایی که به مردم خدمات و محصول می دهند و در بخش گردشگری و خدمات و… تاثیر گذاشت در ایران نیز همین طور بود ولی اتفاقی که در ایران رخ داد اثر تحریک ها را خنثی کرد چون ما تورم و افزایش نرخ دلار و نقدینگی فراوانی در اقتصاد داریم که مجرایی برای جذب پیدا نکرده است. اگر این موارد وجود نداشت قطعا بورس تهران بعد از کرونا افت می کرد. ولی شرایط کرونا در این تصویر گم شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *