زمان انتشار : ۲۷ مرداد ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۱:۳۷ | کد خبر : 211099 |
امیر موسوی: جنگ روانی بر علیه مقاومت/ احتمالا امارات در آینده نزدیک امتیازاتی به ایران بدهد/ بیشتر کشورهای عربی با اسرائیل سازش خواهند کرد اما لزوما همه آنها بر علیه ایران نخواهند بود 1623830 100 743x321

شفقنا آینده- یک کارشناس مسایل حوزه خاورمیانه در خصوص توافق اسرائیل و امارات بر عادی سازی روابط گفت: ما از فلسطین و محور مقاومت پشتیبانی می کنیم و اگر کشورهایی که با اسرائیل وارد ارتباطات جدی می شوند روابط خود را به مرحله عمل برسانند ایران نمی تواند سکوت کند و عکس العمل سیاسی نشان خواهد داد. به نظر من اکثر کشور های عربی رفته رفته به سمت سازش می روند اما بعید است که همه این کشور ها بر علیه ایران باشند. به نظر من امارات از این پس برای ایجاد تعادل و بالانس بین اسرائیل و ایران آویزان جمهوری اسلامی باشد. چون امارات از عصبانیت ایران هراس دارد. شاید امارات در آینده نزدیک امتیازاتی به ایران بدهد و ارتباطات اقتصادی را باز کند و مبادلات تجاری خود را با ایران بالا ببرد.

کشورهای عربی بعد از کمپ دیوید آمادگی حرکت به سمت اسرائیل را داشتند

امیر موسوی، کارشناس مسایل خاورمیانه در گفت وگو با خبرنگار شفقنا آینده در خصوص اینکه با توجه به تحرکات اخیر اسرائیل و تفاهم نامه ای که بین اسراییل و امارات بسته شده و قرار بر عادی سازی روابط است، این برنامه را چقدر جدی ارزیابی می کنید و آیا روابط بین اسرائیل و ما بقی کشورهای عربی نیز به سمت عادی شدن پیش خواهد رفت؟ به نظر من آنچه پیش از این در جریان بود در حال آشکار شدن است و محور مقاومت در برخورد با اردوی آمریکایی صهیونیستی در منطقه راحتتر خواهد بود. چون تا اینجا این کشور ها منافقانه عمل می کردند. کشورهای عربی بعد از کمپ دیوید آمادگی حرکت به سمت اسرائیل را داشتند ولی انقلاب اسلامی در سال ۵۷ این سیستم را به هم ریخت وگرنه کارها به سمتی برنامه ریزی شده بود تا اعراب به طور کلی بحث فلسطین را به فراموشی بسپارند و با اسرائیل دست به دست هم بدهند و کار فلسطین را یکسره کنند. پیروزی انقلاب اسلامی ایران جانی جدید به جنبش های مقاومت داد و رژیم های عربی را خجل کرد و موجب شد این قدرت ها در لاک خود فرو بروند و مصر و اردن در سازش با صهیونیست ها تنها ماندند. کینه های رژیم های عربی مرتجع در دشمنی با جمهوری اسلامی متمرکز شد و چه در آشوب های داخلی و چه در تحریک صدام  برای جنگ و کمک به ادامه جنگ تلاش کردند.

جمهوری اسلامی نقش مهمی در منطقه و دنیا دارد

وی افزود: ما فراموش نمی کنیم که این کشور ها در چهل سال اخیر چه کرده اند. صدام را به عنوان نگهبان شرقی دروازه اعراب معرفی کردند و جنگ قادسیه را مطرح کردند. جنگ فارس و عرب و شیعه و سنی مطرح شد و به این ترتیب کینه خود را نشان دادند و تمام تلاش خود را برای منزوی کردن جمهوری اسلامی و طرفداران انقلاب اسلامی به کار بستند. در سال های اخیر نیز به طور غیر مستقیم در سوریه و لبنان و عراق و یمن به جنگ با ایران برخاستند. اما با توجه به تحولات جدید و شرایط جهان قدرت های دنیا متوجه شدند مسائل آنطور که آمریکا و رژیم صهیونیستی می خواهد پیش نمی رود و جمهوری اسلامی نقش مهمی در منطقه و دنیا دارد و می شود با نظام جمهوری اسلامی وارد گفتگو و همکاری شد. معادلات دنیا کلا عوض شد و ما می بینیم برای اولین بار در تاریخ ابرقدرتی آمریکا در شورای امنیت منزوی می شود و با اینهمه قدرت مالی و امنیتی و زوری که در دنیا دارد حتی همپیمانان او حاضر به همراهی با او نشدند و کنار کشیدند. در منطقه با جنگ ۲۰۰۶ رژیم صهیونیستی معادلات اول شد، با جنگ سوریه نیز تمام اعراب به راه افتادند و با کمک نیروی هوایی صهیونیست ها شکست خوردند و شرایط عراق و سوریه به گونه دیگری رغم خورد. در یمن و معامله قرن نیز موفقیتی حاصل نشد. در مورد عراق موجب شدند با تحریک حرکت هایی زننده انجام شود و کنسولگری به آتش کشیده شد ولی باز هم موفق نشدند. حتی کسی که در عراق نخست وزیر شد به سمت ایران آمد و شرایط کاملا عوض شد. لذا بعد از استفاده از تمام برگه ها امروز در کمال وقاحت کارهای خود را به مرحله ظهور رسانده اند، چون فکر می کردند کشورهای محور مقاومت امروز درگیر مسائل داخلی و مشکلات اقتصادی و تحریم هستند سعی کردند حتی در مرحله ای با تعرض به هواپیمای مسافربری ارتباطات ایران و محور مقاومت را قطع کنند.

جنگی روانی بر علیه مقاومت به راه انداخته اند

پوشش دادن به ناکامی آمریکا در تمدید تحریم ها بر علیه ایران

احتمال شکست نتانیاهو و ترامپ در انتخابات 

ایران ضرباتی جبران ناپذیر به آمریکا و رژیم صهیونیستی وارد کرد

موسوی تصریح کرد: امروز برای تقویت روحیه صهیونیست ها بخصوص شهرک نشینان داخل اسرائیل که کاملا در تزلزل و ناامنی هستند سازش با اعراب را علنی کرده اند و جنگی روانی بر علیه مقاومت به راه انداخته اند. البته این موارد در مقابل محور مقاومت هیاهویی بیش نیست و هم زمان بودن این اعلان و خبر گرفتن محموله های ایران اخباری بود که برای پوشش دادن به ناکامی آمریکا در تمدید تحریم ها بر علیه ایران منتشر شد. در مورد سازش امارات با اسرائیل اتفاق جدیدی رخ نداده است این مساله ای بود که علنی شد و بهره برداری تبلیغاتی از این موضوع برای پنهان کردن شکست ها بود. امروز چند هفته از محاصره خانه نتانیاهو می گذرد اعتراضات در آمریکا نیز همچنان ادامه دارد و احتمال شکست هر دو در انتخابات وجود دارد، ترامپ و نتانیاهو در برابر ایران مستاصل شده اند. تحریم های حداکثری آمریکا بر علیه ایران با وجود اینکه شرایط خاصی در کشور پدید آورده اما کاری از پیش نبرده است. در این مسیر شاهد برکناری برایان هوک بودیم چون نتوانست در مقابل ایران موفق شود. حرکت هایی که در ایران انجام شد از جمله دستگیر شدن پنج تیم جاسوسی آمریکایی و دستگیری سرکرده گروه تندر لطمه بزرگی به آقای هوک وارد کرد و تلاش های آمریکا و خزانه داری این کشور و شخص ترامپ را زیر سوال برد. رژیم صهیونیستی جنگی سایبری آغاز کرد و خود نیز گرفتار این نزاع شدند. ایران در ساقط کردن هواپیمای بدون سرنشین آمریکا و حمله به عین الاسد و در ارسال سوخت به ونزوئلا و ارتباطات تمام عیار با دمشق و بیروت و بغداد اقتداری از خود نشان داد و ضرباتی جبران ناپذیر به آمریکا و رژیم صهیونیستی وارد کرد.

محور مقاومت با حمایت و اقتدار باقی است

امروز جمهوری اسلامی در شرایطی است که آمریکا جرات برخورد با ایران را ندارد

امارات برای ایجاد بالانس بین اسرائیل و ایران آویزان جمهوری اسلامی خواهد شد

شاید امارات در آینده نزدیک امتیازاتی به ایران بدهد و ارتباطات اقتصادی را باز کند

موسوی در مورد اینکه آیا سایر کشورهای منطقه در آینده به سمت عادی سازی روابط حرکت خواهند کرد؟گفت: قطعا اسرائیل فشار وارد می کند مثل همان کاری که تا کنون انجام داده و در نتیجه آن عربستان و امارات با ایران فراوان جنگیده اند اما در نهایت موفقیتی حاصل نشد. اگر به یاد داشته باشید محمد بن سلمان در روزهای اول ولیعهدی خود اعلام کرد جنگ را به تهران منتقل می کند. ولی تمام این سر و صدا ها پوشالی بود. بحث مقاومت، داشتن پایگاه مردمی قدرتمند است. چه جمهوری اسلامی ایران و چه حزب الله و چه حشد الشعبی و چه انصار الله یمن و چه سوریه در این شرایط هستند. تا اینجا با تمام سختی ها محور مقاومت با حمایت و اقتدار باقی است. من فکر می کنم اسارئیل امارات را جلو انداخته ولی امارات کاخی شیشه ای است. عربستان نیز به همین صورت است. توانمندی نظامی صدام بسیار بالا بود. ارتش او آموزش نظامی سی ساله داشت و ارتشی منظم بود. شرق و غرب به صدام کمک کردند ولی صدام کاری از پیش نبرد، این درحالی است که ایران در آن سال ها نه ارتش و نه سپاه و نه سازمان دهی اداری را به این صورت نداشت. امروز جمهوری اسلامی در شرایطی است که آمریکا جرات برخورد با ایران را ندارد پس چه کاری از این دست نشانده ها بر می آید. به نظر من امارات از این پس برای ایجاد تعادل و بالانس بین اسرائیل و ایران آویزان جمهوری اسلامی باشد. نزدیک شدن به آقای ظریف نیز در همین راستا بود. چون امارات از عصبانیت ایران هراس دارد. شاید امارات در آینده نزدیک امتیازاتی به ایران بدهد و ارتباطات اقتصادی را باز کند و مبادلات تجاری خود را با ایران بالا ببرد. انور سادات نیز در زمان سازش همین را عنوان کرد و گفت چون عرب ها به من کمک نکردند من به دلیل جذب کمک های آمریکا سازش کردم. قطر نیز چنین ارتباطی با اسرائیل دارد ولی این عادی سازی روابط را علنی نکرده است این وضعیت در عمان نیز وجود دارد.

ترکیه امروز بهترین روابط را با اسرائیل دارد

بیشتر کشور های عربی رفته رفته به سمت سازش با اسرائیل پیش خواهند رفت اما بعید است که همه این کشور ها بر علیه ایران باشند

این کارشناس خاورمیانه با بیان اینکه ترکیه امروز بهترین روابط را با اسرائیل دارد ولی همچنان روابط خود را با ایران حفظ کرده است گفت: ترکیه می خواهد افکار عمومی را به دست بیاورد وگرنه ترکیه حتی آموزش نظامی و پایگاههای تسلیحاتی و مبادلاتی از این جنس با اسرائیل دارد. هواپیماهای بدون سرنشین اسرائیلی ها امروز در ترکیه مستقر است. امروز نصف عراق و کردستان عراق با اسرائیل در ارتباط نزدیک است. حتی در لبنان نیز این ارتباطات وجود دارد و حزب الله در کابینه ای می نشیند که طرفداران سرسخت اسرائیل و هم پیمانان اسرائیل در این کابینه هستند. ما از فلسطین و محور مقاومت پشتیبانی می کنیم و اگر کشورهایی که با اسرائیل وارد ارتباطات جدی می شوند روابط خود را به مرحله عمل برسانند ایران نمی تواند سکوت کند و عکس العمل نشان خواهد داد. قرآن می فرمایند: این اقلیت همیشه پیروز است. این اراده ای الهی است و این دیدگاه قران کریم در میدان ثابت شده است. ایران فقط در مقابل عراق نبود بلکه جنگی جهانی در جریان بود. حشد الشعبی از داخل و خارج در محاصره بود ولی پیروز شد. انصار الله نیز به همین صورت است و در مقابل حمله های شدید هنوز مناطق خود را حفظ کرده اند. قرآن فرموده است که این کوچک ها با اراده خدا پیروزند. پیغمبر خدا هیچ وقت شروع کننده جنگ نبوده و وقتی نزاع از طرف مشرکان تدارک دیده شد پیامبر جنگید و مسلمانان با وجود اندک بودن پیروز می شدند. دبیرکل اتحادیه عرب سابقا وزیر امور خارجه مصر بود و سکاندار سازش است و به نظر من اکثر کشور های عربی رفته رفته به سمت سازش می روند اما بعید است که همه این کشور ها بر علیه ایران باشند، چون این اتفاق در اوایل انقلاب رخ داد. ما با آیت الله تسخیری در سال ۸۲ میلادی به کنفرانس اتحادیه عرب در اردن رفتیم. اوایل جنگ بود و همه کشورها بجز سوریه و لیبی بر علیه جمهوری اسلامی موضع گرفتند. همه در کنار صدام حسین قرار گرفتند و از دنیا مدد گرفتند ولی در نهایت شکست خوردند پس این تجربه مجددا تکرار نمی شود و اگر تکرار شود محور مقاومت اینبار پیروزی بزرگی در منطقه خواهد داشت. اما با علنی شدن و همگانی شدن این مواضع برخورد با آنها راحتتر خواهد بود. محور مقاومت زمین و آسمان و آب را در اختیار دارد و پیشروی ها با محور مقاومت است. زمین در دست محور مقاومت است که میلیون ها نفر هستند و آمریکا نمی تواند کاری از پیش ببرد. مساله دیگر این است که هر ائتلافی در منطقه بر علیه سوریه و یمن و لبنان و ایران تشکیل شد از بین رفت. ولی محور مقاومت همچنان باقی مانده اند و انصارالله و حزب الله و ایران و فلسطین و سوریه و عراق و لبنان با هم هستند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *