زمان انتشار : ۱۷ مرداد ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۰:۵۴ | کد خبر : 210960 |
پیامدهای انفجار بیروت بر آینده لبنان از نگاه حسین رویوران: فشار بر دولت افزایش می‌یابد/ نحوه مدیریت کمک‌ها تعیین کننده است 139612261812100813659244 733x321

شفقنا آینده- یک کارشناس حوزه خاورمیانه درباره پیامدهای انفجار در بندر بیروت بر آینده سیاسی و اقتصادی لبنان می گوید: بخش عظیمی از تحولات آینده به نتیجه تحقیقات دولت مرتبط است. چگونگی آنچه که اتفاق افتاده و اینکه حادثه بود یا حمله و چه کسانی مقصر بودند شرایط سیاسی آینده لبنان را تحت تاثیر قرار می دهد. دولت لبنان از مشکل اقتصادی جدی رنج می برد و با شرایط فعلی فشار بر دولت افزایش پیدا می کند.

بخش عظیمی از تحولات آینده به نتیجه تحقیقات دولت مرتبط است

فشار بر دولت افزایش پیدا می کند

حسین رویوران، کارشناس مسایل خاورمیانه در گفت وگو با خبرنگار شفقنا آینده در خصوص اینکه انفجار بیروت در آینده لبنان چه تاثیری به جا می گذارد؟ اظهار داشت: من تصور می کنم بخش عظیمی از تحولات آینده به نتیجه تحقیقات دولت مرتبط است. چگونگی آنچه که اتفاق افتاده و اینکه حادثه بود یا حمله و چه کسانی مقصر بودند شرایط سیاسی آینده لبنان را تحت تاثیر قرار می دهد. دولت لبنان از مشکل اقتصادی جدی رنج می برد و با شرایط فعلی فشار بر دولت افزایش پیدا می کند. نزدیک به ۳۰۰ هزار نفر به صورت جزئی و کلی در این حادثه آسیب دیده اند و دولت ناگزیر است به مردم کمک کند و این خدمات دولتی مستلزم بودجه است. دولت لبنان فاقد بودجه لازم است از این رو کمک هایی که به لبنان خواهد شد در کاهش فشار های اقتصادی بر دولت تعیین کننده است. قول های زیادی داده شده است و کمک هایی از طرف ایران و روسیه و سایر کشور ها شروع شده است اما دولت لبنان به پول و کمک های مالی نیاز دارد. آمارهایی که امروز در مورد بازسازی بندر بیروت مطرح است از میلیاردها دلار حرف می زند و این از توان دولت لبنان خارج است و این کشور به کمک های خارجی نیاز مبرم دارد. فرانسه قول داده است از صندوق پول بین الملل وامی برای لبنان بگیرد البته این مسائل امروز مطرح می شود. این حادثه دولت را تحت فشار قرار داده است. اگر دولت موفق شود این بحران را به خوبی مدیریت کند و از بحران عبور کند دولت در جایگاهی بهتر با مشروعیتی بیشتر خواهد بود.

وی در مورد اینکه دولت لبنان از ابعاد زیادی تحت فشار است در این وضعیت چگونه می توان چنین بحرانی را مدیریت کرد؟ اظهار داشت: ابتدا مساله رسیدگی به آسیب دیدگان مطرح است، اگر به دولت کمک برسد خواهد توانست این موضوع را مدیریت کند و آرامشی بوجود بیاید. مرحله دوم بازسازی بندر بیروت و سیلوی لبنان است که عمده گندم توزیع شده روزانه لبنان از این منطقه است. امروز فشار به سیلوی طرابلس و صیدا منتقل شده است ولی قطعا بحث سیلو باید به سرعت به نتیجه برسد تا امنیت غذایی در لبنان بوجود بیاید.

محاکمه مسولان سابق در ماجرای محموله نیترات آمونیوم مطالبه ای مردمی است

رویوران در پاسخ به این سوال که دپوی چنین محموله خطرناکی در بندر بیروت محل بحث است، اصل ماجرا چیست؟ گفت: یک کشتی با پرچم مولداوی از طرف یک تاجر روس تبار اجاره شده و ۲۷۵۰ تن نیترات آمونیاک از کشور گرجستان خریداری می شود و مقصد موزامبیک اعلام می شود. این کشتی دچار مشکل می شود و برای تعمیر به بندر بیروت می آید ولی به دلیل عدم رعایت مقررات کشتی توقیف می شود و افراد بازداشت می شوند در نهایت افراد آزاد می شوند و کشتی در توقیف می ماند. از آنجایی که مالک کشتی به دنبال رها کردن کشتی است با دولت لبنان توافق می شود تا این بار در انبار ۱۲ بیروت تخلیه شود و کشتی بتواند به راحتی به دنبال کار خود برود. سوال این است این ماده در دو صنعت لازم است یکی صنایع نظامی که اساسا در لبنان وجود ندارد و دیگری صنایع پتروشیمی است که از این محصول کود شیمیایی تولید می شود. این تولید نیز در لبنان نیست اما اینکه چرا دولت این مواد را نگه داشته است جای سوال است. اگر محموله ای یک سال در گمرک بماند یا امحا می شود و یا مزایده می شود و فروخته می شود و یا پس فرستاده می شود. چرا از ۲۰۱۴ تا امروز این اتفاق نیفتاده است؟ مسئولین سابق باید جوابگو باشند و این ابزاری برای محاکمه مسئولین سابق است. این محاکمه امروز مطالبه ای مردمی است و دولت قول داده است چنین کاری صورت بگیرد. اگر دولت در این مساله مماشات نکند مشروعیت بیشتری پیدا می کند و جریان فاسد گذشته زیر تیغ می رود و مردم احساس می کنند بابت فسادها و قصورها جدیتی وجود دارد.

میقاتی و سعد حریری هر دو مسئول دپوی مواد منفجره در بندر بیروت هستند

این کارشناس منطقه در خصوص اینکه این اتفاق در کدام دولت رخ داده است؟ اظهار داشت: در زمان آقای میقاتی این اتفاق رخ داده ولی ایشان به سرعت کنار رفت و سعد حریری به جای او آمد و گمرک نامه نگاری هایی داشته و بابت تعیین تکلیف این مواد سوال کرده است و آقای حریری تصمیمی نگرفته است. در حقیقت آقایان میقاتی و سعد حریری هر دو مسئول این مساله هستند. نخست وزیران گذشته از جمله حریری و نجیب میقاتی و سنیوره درخواست کرده اند دادگاه و گروهی بین المللی برای تحقیق حاضر شوند و این دهن کجی به قوه قضاییه لبنان است.تشکیک در قوه قضاییه عمدتا تشکیک به این دوره حاکمیت است و این رفتار با موضع گیری سیاسی رخ می دهد. دادگاه حریری که به درخواست سعد حریری با تیمی بین المللی اجرا می شود تا اینجا ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیون دلار هزینه داشته است. این دادگاه بین المللی با هزینه دولت لبنان شکل گرفته است.

وی در مورد اینکه احتمال دست داشتن اسرائیل در این انفجار چقدر تخمین زده می شود؟ تصریح کرد: اینکه حمله ای هوایی انجام شده باشد به نظر من امکان پذیر نیست و در عین حال طبیعی بودن این حادثه را نیز نمی توانم بپذیرم. احتمالا عنصری رخنه کرده و این انبار را منفجر کرده اند. این اتفاق طبیعی نیست. کل این انبار به یکباره منفجر شده است و این با فرض انفجار از انبار کناری باید اشتعالی بخش بخش ایجاد کند چگونه تمام این انبار به یکباره منفجر شد؟ نحوه انفجار به یکباره رخ داد و جرقه جوشکاری در یک لحظه تا انتهای انباری که ۱۰۰ متر طول دارد منتشر نخواهد شد. من از کارشناسان سوال کردم و این نظر کارشناس مواد منفجره است احتمالا چاشنی هایی نصب شده و منجر به این فاجعه شده است. باید صبر کرد تا دلایل مشخص شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *