زمان انتشار : ۲۴ تیر ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۰:۵۴ | کد خبر : 210577 |
شفقنا آینده/ دکتر زرگر: روابط ایران و چین در بلندمدت به سود دو کشور خواهد بود/ اقتصاد چین در پساکرونا آسیب خواهد دید 5223239 845x321

شفقنا آینده– یک کارشناس اقتصاد بین الملل درباره روابط ایران و چین در آینده می گوید: ارتباط ایران و چین در گذشته وجود داشته و در آینده هم وجود خواهد داشت به شرط آنکه ایران نیز از هوشمندی خود در قراردادهایش با چینی ها بهره بگیرد و اجازه ندهد چینی ها مثلا انتفاع بیشتری ببرنند یا بعد از مدتی زیر قرارداد بزنند و قراردادها ضمانت اجرایی داشته باشد.

دکتر علی اصغر زرگر در گفت وگو با خبرنگار شفقنا آینده در خصوص قراردادهای طولانی مدت ایران و چین و آینده روابط این دو کشور اظهار داشت: آنچه تا کنون در قراردادهای بین دو کشور وجود داشته کمتر نشان از وادادگی ایران بوده است. به هر حال پس از تحریم هایی که آمریکا علیه ایران وضع کرد و اجماعی که این کشور با دیگر کشورهای غربی و حتی همسایه ایران به راه انداخت ایران در عقد قراردادهای تجاری و حتی فروش نفت خود با کشورهای جهان با مشکلات زیادی روبه رو شد بنابراین ناگزیر است برای جبران و کمبود یک سری از مسایل اقتصادی و تجاری قراردادهایی با چین وضع کند.

وی افزود: آنچه که اما در این قراردادهای اخیر چین و ایران من مطالعه کردم به نظر کنسرسیومی از چندین قرارداد است که طی آن ایران و چین موظف به یکسری مواردی خواهند شد که اگر هوشمندی و ذکاوت ایرانی ها در این قراردادها اجرا شود و چین نیز امکان زیربار زدن آنها را نیابد یا اینکه مثلا نیروی کار از ایران باشه و تجهیزات و دانش از چینی که به نوعی مشترک بین دو کشور باشد در بلندمدت به نفع ایران خواهد بود.

دکتر زرگر تصریح کرد: به هر حال چین حاضر شده است مقداری از نفت ایران را خریداری کند و البته چینی ها به علت آنکه کشورشان از منابع انرژی چندان برخوردار نیست و کشورهای خاورمیانه نیز عمدتا شیر نفت آنها در دست آمریکاست و تنها ایران است که اختیار چاه های نفت خود را دارد بنابرین بی میل نیست که با ایران راه های ارتباط تجاری و نفتی داشته باشد تا به گونه ای خود نیز منتفع گردد. اما اینکه گفته می شود مثلا چینی ها آمده اند تا بخش هایی از ایران را بگیرند یا به کمک روس ها با نیروهای نظامی قسمت هایی از ایران را مال خود کنند اینها ادعاهایی است که بیشتر از سوی دشمنان ایران مطرح می شود تا همین آب باریکه ای که ایران قصد دارد با کشورهای خارجی داشته باشد را هم قطع کنند. آمریکا در وضعیت کنونی توانسته اجماع سفت و سختی را با همراهی کشورهای اروپایی علیه ایران راه بیندازد و لذا ارتباط ایران و چین ممکن است به مذاق این کشورها خوش نیاید و از هر امکانی برای بر هم زدن این روابط استفاده کنند.

این کارشناس بین الملل در پاسخ به این سوال که آیا روابط ایران و چین در آینده نیز به قوت ادامه خواهد یافت؟ اظهار داشت: بله چرا که در طول سال های گذشته نیز اگر در خیابان ایران رانندگی می کردید از هر ۲۰ برند خودرو ۱۰ برند آن چینی بود. بسیاری از کالاهایی که به ایران وارد می شد با برند ساخت چین وارد می شد. ارتباط ایران و چین در گذشته وجود داشته و در آینده هم وجود خواهد داشت به شرط آنکه ایران نیز از هوشمندی خود در قراردادهایش با چینی ها بهره بگیرد و اجازه ندهد چینی ها مثلا انتفاع بیشتری ببرنند یا بعد از مدتی زیر قرارداد بزنند و قراردادها ضمانت اجرایی داشته باشد.

دکتر زرگر در مورد آینده قدرت اقتصادی چین در پساکرونا گفت: اگرچه بسیاری از کشورهای جهان در زمان کرونا به لحاظ اقتصادی آسیب های جدی دیدند ولی چین نیز در پساکرونا بدون آسیب نخواهد بود. چرا که در پساکرونا بسیاری از کشورها تلاش خواهند کرد دیوارهای تعرفه کالاها را بالا ببرنند و به نوعی تولید کالاهای خود را درونی و بومی کنند و آن حس ناسیونالیسم را در کشورشان گسترش دهند بنابراین حیات چین که به صادرات کالاهایش بستگی دارد نیز با کاهش صادرات مواجه خواهد شد و این کشور نیز بدون آسیب نخواهد بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *