زمان انتشار : ۲۰ تیر ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۱:۰۶ | کد خبر : 210478 |
مهدی مطهرنیا: باز هم شانس ترامپ برای پیروزی بیشتر است/ احتمال دارد نظرسنجی‌ها در آستانه رای‌گیری سوم نوامبر مجددا به نفع ترامپ تغییر پیدا کند photo 2017 10 29 23 28 10 1 845x321

 

شفقنا آینده- یک کارشناس حوزه مسائل آمریکا در مورد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ ایالات متحده معتقد است: باید احتمالات زیادی را برای ۵ ماه آینده در نظر بگیریم شاید این احتمالات منجر به بروز شگفتی هایی شود که وضعیت انتخابات را آشفته تر سازد. شاید این شگفتی ساز ها به نفع ترامپ باشد و یا به نفع بایدن ولی از امروز نمی توان گفت کدامیک در انتخابات پیروز خواهد بود و این پیش بینی به نظر من دور از عقل علمی است.

مهدی مطهرنیا، کارشناس مسایل بین الملل در گفت وگو با خبرنگار شفقنا آینده، در پاسخ به این سوال که طبق نظرسنجی های اخیر در آمریکا آقای بایدن از ترامپ پیشی گرفته است آیا می توان بر این اساس در مورد نتایج انتخابات آینده آمریکا پیش بینی های محکمی داشت؟ گفت: جامعه آمریکا اجتماعی پیچیده و در عین حال ساده است. ساده از آن جهت که ملت آمریکا به معنای آنچه که در ادبیات سیاسی ایران دیده می شود سیاسی نیستند به این معنا که مردم آمریکا بیش از آن که به سیاست توجه داشته باشند، به فرهنگ و ارزش های فرهنگی ناشی از نگاه اقتصادی و حیات اجتماعی خود می نگرند که در آن آزادی های مدنی و شعار های ناشی از لیبرالیسم در نهله های گوناگون فکری آن به عنوان رویای آمریکایی مطرح شده است و تاکنون نیز چند پاد گفتمان انگشت شمار در تاریخ ۲۳۰ ساله آمریکا حاکم بوده است. به گونه ای که می توان رویای بزرگ بنیانگذاران آمریکا و رویای بزرگ آمریکایی را دو پاد گفتمان برتر در نظام اندیشه ای مردم آمریکا بدانیم.

وی افزود: این احزاب سیاسی پنجگانه که در آمریکا حضور دارند با دو حزب برتر دموکرات و جمهوری خواه روند قدرت را در بستر ایالات متحده آمریکا شکل می دهند. متحرک های قدرت در گستره ایالات متحده آمریکا در قدرت فدرال بروز پیدا می کند و طبیعتا آنچه که واشنگتن خوانده می شود بیشتر از آنکه حرکت آفرین باشد خود متاثر از حرکت هایی است که نظام قدرت آن را رهبری و گاه مدیریت می کند. اگرچه گستره مسائل سیاسی در گامی وسیعتر به واشنگتن سپرده شده است. اما در عرصه رقابت و انتخابات این رهبری و مدیریت با هم همگن می شوند تا بتوانند کاخ سفید را در جهت تعریف شده اهداف آینده مستقر سازد.

قدرت و سیاست در آمریکا مساله ای پارادوکسیکال است

تا دو هفته منتهی به انتخابات پیش‌بینی اینکه چه کسی رییس جمهور می شود بسیار مشکل است

مطهرنیا تصریح کرد: از طرف دیگر بستر این حرکت در قالب دو حزب دموکرات جمهوری خواه پیش می رود و هدف های تعریف شده ملی در قالب این دو حزب دنبال می شود. ولی این حرکت ناشی از سرمایه داری است که در آمریکا دو بخش صنایع نظامی با پرچم حزب جمهوری خواه و صنایع نفتی با پرچم حزب دموکرات پیش می رود. از این منظر قدرت و سیاست در آمریکا مساله ای پارادوکسیکال است، یعنی در عین پیچیدگی ساده و در عین سادگی پیچیده است. همین وضعیت است که در هر دوره از انتخابات آمریکا سایه خود را استیلا می بخشد چرا که تا دو هفته منتهی به انتخابات پیش بینی اینکه چه کسی رییس جمهور می شود بسیار مشکل است. ۴۵ رییس جمهور به کاخ سفید راه یافته اند در اکثر موارد این پیش بینی مشکل بود.

پیش بینی پیروزی جو بایدن امری چالش برانگیز است

باز هم شانس ترامپ برای پیروزی بیشتر است

احتمال دارد نظرسنجی‌ها در آستانه رای گیری سوم نوامبر ۲۰۲۰ مجددا به نفع ترامپ تغییر پیدا کند

این کارشناس بین الملل با بیان اینکه من در سال ۲۰۰۸ میلادی، ۱۲ ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در نشستی تخصصی در کاشانک تهران پیش بینی اوباما بر ریاست جمهوری آمریکا را داشتم ولی در همان زمان تردید هایی جدی نیز داشتم گفت: چرا که اساسا پیش بینی اینکه رییس جمهور آمریکا چه کسی خواهد بود از ده روز مانده به انتخابات آمریکا کاری خلاف عقل به نظر می رسد. در سال ۲۰۱۶ بیست روز مانده به انتخابات آمریکا در کانال تلگرام خود نگاشتم که علی رغم همه پیش بینی ها در مورد کلینتون، ترامپ اینبار پیروز خواهد بود. امروز نیز پیش بینی پیروزی جو بایدن امری چالش برانگیز است. اما با توجه به گزارش رویترز بر پیشی گرفتن بایدن با ۱۰% و با به بیان دیگر نظر سنجی ها حتی با حدود ۱۳% من هنوز هم بر این باورم که باز هم شانس ترامپ برای پیروزی بیشتر است. ترامپ دوباره توانسته علی رغم همه این بحران‌ها وضعیت اشتغال را به سمت ساماندهی مجدد پیش ببرد، اگر ترامپ بتواند در این حین وضعیت ارتباط با چین و فشار بر ایران را به افزایش اشتغال در آمریکا پیوند دهد احتمال دارد نظرسنجی‌ها در آستانه رای گیری سوم نوامبر ۲۰۲۰ مجددا به نفع ترامپ تغییر پیدا کند.

آمریکا بالاترین میزان تست کرونا را در روز به انجام می رساند

در آمریکا هرگز نمی توان شگفتی ها را از خاطر برد

باید احتمالات زیادی را برای ۵ ماه آینده در نظر بگیریم

وی در مورد اینکه ولی آمریکا چطور می تواند طی چند ماه و به این سرعت بر کرونا غلبه کند؟ اظهار داشت: آنچه که در آمریکا در باب کرونا دیده می‌شود کشوری است که بالاترین میزان تست کرونا را در روز به انجام می رساند. آمریکا کشوری با جامعه ای فدراتیو و نهادهای مدنی و بخش خصوصی فربه است. پنهان کردن آمارها از ملتی فربه در مقابل دولتی کوچک بسیار مشکل است. می توان در چین اقتدار گرا و یا در کشورهای جهان سوم با حکومت های مسلط بر حوزه افکار عمومی، مرگ و میر ناشی از کرونا را پوشش داد و مرگ کرونایی را با عناوین دیگری به ثبت رساند ولی در ایالت متحده آمریکا که نهادهای مدنی قدرتمند و رسانه های تخصصی در عرصه های گوناگون فعالیت می کند مخفی کاری به راحتی صورت نمی پذیرد و حزب دموکرات بهره وسیعی از این وضعیت برد. در آمریکا هرگز نمی توان شگفتی ها را از خاطر برد. نیکسون نیز ۱۳% از رقیب جمهوری خواه خود عقب بود ناگهان کمپین انتخاباتی او فیلمی را تحت عنوان دستان پاک منتشر کرد که در آن فیلم رقیب انتخاباتی نیکسون مرخصی یک مجرم دهشتناک و خطرناکی را امضا کرد و آن مجرم در مقابل چشمان مردی به همسر او تجاوز کرد و او را به قتل رساند. این فیلم و واقعیت ناشی از آن درصد بالایی از آرای رقیب نیکسون را ریزش داد و نیکسون آن سال برنده انتخابات شد. باید احتمالات زیادی را برای ۵ ماه آینده در نظر بگیریم شاید این احتمالات منجر به بروز شگفتی هایی شود که وضعیت انتخابات را آشفته تر سازد. شاید این شگفتی ساز ها به نفع ترامپ باشد و یا به نفع بایدن ولی از امروز نمی توان گفت کدامیک در انتخابات پیروز خواهد بود و این پیش بینی به نظر من دور از عقل علمی است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *