زمان انتشار : ۱۴ تیر ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۲:۰۲ | کد خبر : 210362 |
دکتر میرمعینی، کارشناس بورس: شاید التهابات بعد از خروج نقدینگی از بازار سرمایه دامن‌گیر همه ما بشود/ باید بتوانیم نقدینگی در بورس را ماندگار کنیم 11974844 769 700x321

شفقنا آینده- یک کارشناس مسایل بورس در مورد آینده بازار سرمایه می گوید: اگر مسئولین بورس به موقع اقدام کنند، نقدینگی سرازیر شده ماندگار می شود و منشا حرکات مبارکی در اقتصاد کشورمان خواهد بود و بازار سرمایه به یکی از رکن های اصلی تامین مالی کشور ما تبدیل می شود ولی اگر از این ابزار استفاده نشود شاهد آسیب دیدن بسیاری از سرمایه گذارها خواهیم بود و از این فرصت تاریخی استفاده نکرده ایم.

متن گفت وگوی شفقنا آینده با دکتر سیدحمید میرمعینی، کارشناس بورس را می خوانید:

_ با توجه به روند صعودی بورس به نظر می رسد سرمایه های سرگردان در حال سرازیر شدن به این سمت هستند. آینده بورس چگونه خواهد بود آیا این روند رو به رشد ادامه خواهد داشت؟

سرازیر شدن این حجم از نقدینگی شاید تاریخی و تکرار شدنی باشد

شاید التهابات بعد از خروج نقدینگی از بازار سرمایه دامن گیر همه ما بشود

بازار سرمایه در چند ماه گذشته مورد حمایت سیاست گذاری های کلان دولت و حاکمیت قرار گرفته اند و همین امر باعث شده جذابیت بازار سرمایه علی رغم اینکه مولفه های اقتصاد سیاسی این روند رو به رشد را چندان تایید نمی کند اما بر اساس این حمایت ها جریان نقدینگی به سمت بازار سرمایه بیاید و همین جریان نقدینگی توانسته است جریان قابل ملاحظه تقاضا را تشکیل بدهد. با توجه به اینکه بازار سرمایه نسبت به این حجم نقدینگی به لحاظ عمق بازار چه به لحاظ قدرت شناوری و چه به لحاظ تعداد شرکت های پذیرفته شده در بورس و چه به لحاظ فعالین بازار و سایر محور های توسعه یافتگی ظرفیت پایینتری دارد و شاید آمادگی پذیرش این حجم از نقدینگی را نداشت، بنابراین این جریان نقدینگی و این حمایت ها تقاضا را بالا می برد. وقی تقاضاها افزایش پیدا می کند، شاید دلیل اقتصادی و مبتنی بر ارزش گذاری وجود نداشته باشد این مسائل باعث شده جریان تقاضا شکل بگیرد و ما روندی رو به رشد را تجربه کنیم. اینجا چند مساله مهم برای بازار سرمایه وجود دارد و باید مد نظر قرار بگیرد از جمله اینکه چنین فرصتی برای بازار سرمایه شاید هر چند سال یکبار اتفاق بیفتد و دیگر تکرار نشود. سرازیر شدن این حجم از نقدینگی شاید تاریخی و تکرار شدنی باشد و باید از قبل، ظرفیت سازی می شد هر چند که دیر است ولی باید ظرفیت سازی شود و شاهد پذیرش شرکت های جدید و تامین مالی بنگاههای اقتصادی و تغییرات ساختاری و اصول حاکمیت شرکتی و تغییرات اساسی در زیرساخت های بازار از جمله زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری باشیم. اگر به موقع عمل شود و مسئولین بورس به موقع اقدام کنند، نقدینگی سرازیر شده ماندگار می شود و منشا حرکات مبارکی در اقتصاد کشورمان خواهد بود و ابزار جدید تامین مالی از طریق بازار سرمایه شود، بازار سرمایه به یکی از رکن های اصلی تامین مالی کشور ما تبدیل می شود ولی اگر از این ابزار استفاده نشود شاهد آسیب دیدن بسیاری از سرمایه گذار ها خواهیم بود و از این فرصت تاریخی استفاده نکرده ایم. شاید التهابات بعد از خروج نقدینگی از بازار سرمایه دامن گیر همه ما بشود.

_ در حال حاضر شاهد ورود نقدینگی به بازار های مسکن و خودرو هستیم. شاید فعالین در بازار سرمایه نیز بخواهد بعد از افزایش سرمایه از این بازار خارج شوند و مجددا در بازار های دیگری فعالیت کنند؟

باید بتوانیم نقدینگی را در بازار سرمایه ماندگار کنیم

مساله بازار های موازی اهمیت دارد و باید بتوانیم نقدینگی را در بازار سرمایه ماندگار کنیم. البته بازار های موازی از جمله مسکن و طلا و خودرو و سایر بازار ها حتما به موقع عمل می کنند، امروز بازدهی و قدرت نقدشوندگی در بازار سرمایه و سهل المعامله بودن این بازار به صورتی است که هیچ کدام از این بازارها این جذابیت ها را ندارند. بنابراین برای ماندگاری و حفظ این جریان نقدینگی حتما باید فکر های اساسی داشت و فکر مقطعی به درد نمی خورد. منظور من از اساسی این است که این تغییرات باید از پایه اتفاق بیفتد. محور های توسعه در تمام کشورهای دنیا مشخص هستند. فقط باید عزمی برای اجرا وجود داشته باشد و با سایر بخش های اقتصادی و سیاسی هماهنگی داشت و از سیاست های ساختاری برای سرمایه گذاری استفاده شود تا این پول ها ماندگار شود. تا اینجا جریان نقدینگی صرفا صرف بازی با ارقام بر روی تابلو شد. درحالیکه اقتصاد ما باید از این منافع مرتفع شود و این سرمایه ها به سمت فعالیت های تولیدی و مولد هدایت شود.

_ در شبکه های اجتماعی در خصوص جذب افراد به بورس تبلیغ می شود ورود افراد غیر حرفه ای به بورس چه تبعات مثبت و منفی خواهد داشت؟

بازار سرمایه با چالش های عدیده ای روبرو است

کسانی که می خواهند به بازار سرمایه ورود کنند حتما باید از نقدینگی مازاد استفاده کنند

این بحث نیازمند کاری اساسی و پایه است و باید در سازمان بورس اتفاق بیفتد و از طریق تشویق مردم به سرمایه گذاری و انتخاب درست و بلند مدت باشد تا آسیبی به سرمایه گذار ها وارد نشود. دلالین و سفته بازها به حال مردم دل نمی سوزانند و اقداماتی انجام می دهند که در میان مدت و بلند مدت به نفع هیچ کسی نیست. بازار سرمایه تقریبا با چالش های عدیده ای روبرو است. سازمان متولی ابزار های پیشگیرانه و ابزار های لازم برای برنامه ریزی و برای جهت دهی را در اختیار دارد. کسانی که می خواهند به بازار سرمایه ورود کنند حتما باید از نقدینگی مازاد استفاده کنند و دارایی خاصی را نفروشند و بدهی ایجاد نکنند. دوم اینکه با دید بلند مدت ورود کنند سوم اینکه حتما در ابتدا از طریق سرمایه گذاری در صندوق ها اقدام کنند و بعد با کسب تجربه و رسیدن به شناخت در مورد سهم های مختلف به خرید مستقیم از بازار سرمایه اقدام کنند.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *