زمان انتشار : ۱۴ تیر ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۰:۲۴ | کد خبر : 210358 |
بازی دو سر برد صهیونیست‌ها در انتخابات آمریکا!: تحلیل بلومبرگ 1398110720014516319510614 800x321

شفقنا آینده- با نزدیک شدن به تاریخ انتخابات ریاست جمهوری آمریکا رسانه‌ها شاهد انواع و اقسام پیش‌بینی‌ها و نظرسنجی‌ها هستند که می‌خواهند چشم‌اندازی کلی از فرجام انتخابات به دست آورند. البته نظرسنجی‌ها و پیش‌بینی‌ها در هر زمینه‌ای چندان قابل اتکار و قابل اعتماد نیستند، به‌خصوص اگر این پیش‌بینی‌ها در مورد انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا انجام شده باشند. اما به گفته تحلیلگران سیاسی در شرایط فعلی همین پیش‌بینی‌ها این کارکرد را دارند که نقشه دقیقی از آینده سیاسی آمریکا و متحدینش ترسیم کنند. مثلا نظرسنجی‌هایی که اخیرا اغلب‌شان احتمال شکست دونالد ترامپ را در انتخابات رسانه‌ای کرده‌اند، می‌توانند یک امکان و احتمال قوی در ذهن بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل ایجاد کنند که بعد از چهار سال همکاری زیبا و اغلب یک‌طرفه به زودی باید با زندگی بدون دونالد ترامپ مواجه شود.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا از بلومبرگ؛ ممکن است برای بسیاری از متحدان آمریکا، خروج دونالد ترامپ از کاخ سفید تسکین‌دهنده و آرامش‌بخش باشد و آن‌ها از این بابت نفس راحتی بکشند، اما این اتفاق برای بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل تا حد زیادی پیچیده‌تر خواهد بود. به هر حال ترامپ هدایای ارزشمند زیادی به نتانیاهو بخشیده- که از آن‌ها می‌توان به الحاق بلندی‌های جولان به خاک اسرائیل، انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم و مجوز نبرد با جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد. ترامپ هم‌چنین به خواست نتانیاهو توافق‌نامه هسته‌ای با ایران موسوم به برجام را لغو کرده و نیز طرح بی‌بی مبنی بر ایجاد یک کشور کوچک فلسطینی در کرانه باختری را پی گرفته و حتی آن را به نام خودش ارائه داده است. در سه انتخابات اخیر در اسرائیل نیز ترامپ به سختی تلاش کرده تا نتانیاهو را در دفتر نخست‌وزیری نگاه دارد. دونالد ترامپ حالا در ازای کارهایی که کرده، توقع تلافی و جبران از سوی نتانیاهو دارد.

اما قدرشناسی و وفاداری فضیلت‌هایی نیستند که نتانیاهو به آن‌ها معروف باشد یا در اخلاقیات خاصش جایگاهی برای این عبارات قایل باشد. نتایج نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهد که ترامپ آن حاشیه امنیت و محبوبیتش را نسبت به بایدن تا حد زیادی از دست داده است. در حقیقت در شرایط فعلی شانس او دو به سه از بایدن کمتر است. همین هم باعث شده تا به گفته دیپلمات‌های اسرائیلی که در واشنگتن به سر می‌برند، اسرائیلی‌ها به گفتگوی دموکرات‌های هیجان‌زده و جمهوری‌خواهانی بنشینند که روحیه شان را از دست داده‌اند.

بله، نظرسنجی‌ها در سال ۲۰۱۶ نیز ابتدا علیه ترامپ بودند. اما این بار دلیل کم بودن شانس ترامپ به به خاطر شخصیت، بلکه به عملکرد ناموفق او در مقام ریاست جمهوری بستگی دارند. ترامپ در بحران کرونا همه چیز را از دست داده است. رونق اقتصادی که او به بار آورده بود، از بین رفته و به افت شدید تولید ناخالص داخلی و رکورد بالاترین نرخ بیکاری از زمان رکود بزرگ به این سو رسیده است. پاسخ‌های ترامپ به اعتراضات گسترده به بی‌رحمی پلیس حتی افسران ارشد نظامی را نیز علیه او کرده است. تبلیغات سیاسی اخیر او لحن هیستریکی دارد که هر چه باشد او را شبیه برنده‌ها جلوه نمی‌دهد.

در چنین شرایطی پیروزی بایدن می‌تواند پایانی باشد بر ماه عسل ترامپ و نتانیاهو؛ اما این امر الزاماً به معنای فاجعه‌ای برای اسرائیل نخواهد بود. بایدن در تمام عمرش صهیونیست بوده و در دوران سناتوریش از اسرائیل حمایت‌های زیادی کرده بود. او هم‌چنین در زمان بروز جنگ لفظی میان میان تل‌آویو و واشنگتن، زمانی که توافق هسته‌ای اوباما با جمهوری اسلامی ایران منجر به بروز اختلاف در آمریکا و اسرائیل شده بود، با اشاره به این‌که «نتانیاهو یکی از مهم‌ترین دوستان آمریکاست» توانسته بود مانع از تعمیق اختلاف میان دو کشور شود. در آن دوران پرتنش بی‌بی با تماس با بایدن که داغدار مرگ پسرش بود و ابراز یک تسلیت احساساتی سخنان او را پاسخ داده بود و در ادامه نیز روابط خود را یک دوستی بیست ساله خوانده بود.

بایدن البته تنها یک دوست برای اسرائیل نیست، بلکه او یکی از محورهای اصلی و مرکزی حزبی است که بخش مترقی آن حزب به هیچ وجه طرفدار اسرائیل نیست. او به عنوان رئیس جمهور بی‌تردید مثل برنی سندرز که اخیرا اسرائیل را تهدید کرده بود، اقدام به تهدید قطع کمک نظامی به اسرائیل نخواهد کرد. در مورد به رسمیت شناخته شده الحاق بلندی‌های جولان به اسرائیل یا انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم نیز نیز بعید است بایدن احکام ترامپ را برگرداند. در صورت ریاست جمهوری او تنها نقطه اختلاف ممکن است در مورد چگونگی برخورد با جمهوری اسلامی ایران و مسئله فلسطین باشد، اما این موارد اختلافاتی غیر قابل رفع نخواهند بود.

مهم نیست که ترامپ تا هنگام انتخابات در نوامبر ۲۰۲۰ چه‌قدر ضعیف و کم‌شانس به نظر برسد؛ نکته این است که نتاینیاهو تا پیش از مشخص شدن نتایج انتخابات به طور علنی و آشکار از ترامپ فاصله نخواهد گرفت. چرا که ترامپ این کار را به عنوان خیانت خواهد دید و مطمئناً به دنبال انتقام خواهد رفت. حتی در صورت شکست ترامپ هم این کار باعث خواهد شد طرفداران و دنبال‌کنندگان حساب توئیتری‌اش که بیشترشان بنیامین نتانیاهو را دوست دارند، دنبال انتقام ازز بی‌بی باشند. بنابراین حتی اگر قرار بر جدایی این دو باشد، نتانیاهو ترجیح می‌دهد این اتفاق با ملایمت رخ دهد.

مهم نیست که چقدر ترامپ ضعیف به نظر می رسد در ماه نوامبر ، بی بی قبل از انتخابات با او به طور علنی شکسته نخواهد شد. ترامپ آن را خیانت می داند و مطمئناً به دنبال انتقام است. او حتی با شکست ، هنوز هم تعداد زیادی هوادار خواهد داشت و توییتر را دنبال می کند. بیشتر آنها بی بی را دوست دارند. آخرین چیزی که او می خواهد اینست که از طرف شریک سابق توهین شده خود یک خائن یا یک لقب مشخص شود. اگر قرار باشد جدایی ایجاد شود ، نتانیاهو می خواهد آن را دوستانه نگه دارد. به هر حال این کار به ظرافت زیادی نیاز دارد. در گذشته ترامپ کارهای زیادی برای نتانیاهو کرده. تبلیغات تلویزیونی برای او انجام داده، در آستانه انتخابات او را در جلسات رسمی دفتر بیضی کاخ سفید میزبانی کرده و هم‌زمان اعلامیه‌های حمایت ایالات متحده از اهداف و مواضع سیاسی بی‌بی را صادر کرده است.

در صورت برنده شدن بایدن نتانیاهو بی‌شک دنبال سه هدف اصلی خواهد بود. اولین خواسته او در خلال رکود جدی اقتصادی اسرائیل جلب حمایت مالی واشنگتن خواهد بود. دومین خواسته او هماهنگ کردن دیدگاه دولت جدید آمریکا درباره جمهوری اسلامی ایران با دیدگاه خود که معتقد است تهران دشمن کینه‌توز مشترک آمریکا و اسرائیل است خواهد بود و سومین درخواست یا هدفش هم حفظ توافق صلح ترامپ.

البته نتانیاهو به راحتی می‌تواند هدف اول را محقق کند، چرا که هر دو حزب سیاسی آمریکا در کنگره هم‌چنان از اسرائیل حمایت می‌کنند. اما در دسترسی به دومین هدف خود چندان نمی‌تواند خوش‌بین باشد، چرا که مصالحه با ایران یکی از ستون‌های سیاست خارجی دموکرات‌های میانه‌رو در آمریکا است. در مورد هدف سوم نیز تا حد زیادی می‌تواند امیدوار بماند، با این تفاوت که احتمالاً نام آن از «معامله قرن ترامپ» به «راه‌حل دو کشوری واقع‌بینانه» یا چیزی در این مایه‌ها تغییر خواهد کرد. حتی رهبران فلسطین که روز دوشنبه اعلام آمادگی کردند مذاکرات خود را با اسرائیل پس از شش سال از سر بگیرند، ظاهرا به این نتیجه رسیده‌اند. پس بعید نیست همان برنامه با ظاهری دیگر و حتی شاید تحت عنوان برنامه بایدن یا معامله بایدن عملی شود!

البته نتانیاهو همچنان خواهان پیروزی ترامپ است. شاید بشود گفت او همان‌قدر که خواهان موفقیت خودش است، از پیروزی ترامپ و ابقای او در کاخ سفید هم خوشحال می‌شود. جدایی از ترامپ برای او دشوار است. اما به گفته شعر ترانه‌ای که اغلب در کمپین‌ها و سخنرانی‌های ترامپ پخش می‌شود «همیشه نمی‌توانی آنچه می‌خواهی به‌دست آوری». اما نتانیاهو می‌داند که اگر کارت‌هایش را درست بازی کند ممکن است به آنچه می‌خواهد دست پیدا کند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *