زمان انتشار : ۸ تیر ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۵:۳۷ | کد خبر : 210285 |
لزوم تدریس آینده‌پژوهی در دانشگاه‌ها unnamed 5 512x321

شفقنا آینده- جعفر بای عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی در گفتگو با برنامه گفت‌وگوی اجتماعی در خصوص بررسی علل گسترش فالگیری مدرن گفت: مشکلات اجتماعی هرچه بیشتر شود، بیکاری، گرفتاری، بلا و مصیبت به صورتی می‌شود که انسان را وادار می‌کند به هرچیزی دست بزند. هرچه پریشان‌حالی بیشتر شود، بازار فالگیران بیشتر رونق می‌گیرد.

به گزارش شفقنا از خبرگزاری آنا، وی افزود: متأسفانه در شرایط فعلی در طبقات مختلف مانند حوزه فوتبال، بازار و تجارت، جوانان و ازدواج در شرایط فعلی با مشکلات بسیاری مواجه هستند. بسیاری از این اقشار برای خلاصی از این مصیبت‌ها می‌خواهند نجات پیدا کنند و دنبال این قضیه می‌روند.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی عنوان کرد: یکی از ویژگی‌های ذاتی بشر نگرانی او برای آینده‌اش است و به همین دلیل دنبال مأمنی برای آرامش و ارضای حس کنجکاوی خودش است.

بای با اشاره به اینکه در رابطه با آینده دو موضوع آینده بینی و آینده‌شناسی داریم، گفت: آینده‌پژوهی در دانشگاه تدریس می‌شود و علم به آینده اهمیت زیادی دارد و آینده‌گویی و آینده‌نگاری با هم متفاوت است و وجه مثبت و منفی دارد.

وی با اشاره به وجوه مثبت یا منفی آینده‌پژوهی توضیح داد: در وجه مثبت آینده‌پژوهی در جامعه وجود دارد و نمی‌توانیم آن را نفی کنیم. برای اینکه بشر دانشی برای دست‌یابی به آینده داشته باشد، نیاز به علمی دارد که مسائل آینده را بیان و پیش‌بینی کند، نه پیش‌گویی.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی درباره طلسم و جادو در ورزش گفت: به شدت طلسم و جادو رونق دارد و متأسفانه بخش بزرگی از شرط‌بندی‌ها سازمان‌یافته، تشکیلاتی و قانونمند همراه با هزینه سنگین است و گردش مالی فوق‌العاده‌ای دارد و مربوط به شرط‌بندی در فوتبال است. گاهی خود بازیکنان هزینه‌های سنگینی برای دستیابی به هدف خود و بازیکن ملی شدن می‌پردازند.

بای با اشاره به اینکه رمالی در جامعه ما بزه شناخته می‌شود و فاقد متولی است، افزود: ما ۲۲ نهاد داریم که بودجه و اعتبار از دولت برای مبارزه با آسیب‌های اجتماعی می‌گیرند و حدود ۲ هزار و ۳۰۰ عنوان مجرمانه در قوه قضاییه داریم که فالگیری و رمالی یکی از عناوینی است که جرم انگاری شده و مجازات هم در صورت داشتن شاکی خصوصی در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: وقتی آمار مجرمانه زیاد شود، پلیس اهم و فی‌الاهم می‌کند و اگر شاکی باشد وارد سیستم قضایی می‌شود و در رابطه با این موضوع پلیس مهمترین نهاد مبارزه کننده با آسیب‌های اجتماعی است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *