زمان انتشار : ۷ تیر ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۴:۴۰ | کد خبر : 210255 |
چرا شانس بایدن برای پیروزی در انتخابات بیشتر از ترامپ است؟              845x321

شفقنا آینده- عصرایران نوشت: حسین هوشمند*- با قطعی شدن انتخاب جو بایدن به عنوان کاندیدای دموکرات ها، رقابت ریاست جمهوری ۲۰۲۰ وارد فاز نهایی خود و دوئل دو نفره میان کاندیدای دموکرات ها و دونالد ترامپ شده است.

مهمترین سوالی که مطرح می شود این است چه کسی برنده انتخابات می شود؟ قطعاً نمی شود گفت صد در صد فلان کاندیدا برنده خواهد شد، اما با توجه به فاکتورهایی نظیر نظرسنجی، اوضاع کشور و وضعیت الکترال کالج ایالت ها می توان در این رابطه پیش بینی انجام داد.

اگر انتخابات امروز برگزار شود، قطعاً بایدن برنده انتخابات خواهد بود. شرایط بد اقتصادی، میزان بیکاری بالا، اوضاع نابسامان مدیریت کرونا و عقب بودن در نظرسنجی ها، همگی نشانه های شکست ترامپ در مقطع فعلی هستند.

در نظرسنجی سی ان بی سی، بایدن ۹ درصد، نظرسنجی اکونومیست، بایدن ۸ درصد، نظرسنجی نیویورک تایمز، بایدن ۱۴ درصد، نظرسنجی هاروارد، بایدن ۱۲ درصد، نظرسنجی فاکس نیوز، بایدن ۱۲ درصد، نظرسنجی کوئینیپیاک، بایدن ۸ درصد و نظرسنجی سی ان ان، بایدن ۱۲ درصد جلوتر از ترامپ است. میانگین نظرسنجی های انجام شده توسط آر سی پی، در ماه اخیر نشان می دهد که بایدن با ۹.۵ درصد اختلاف پیشتاز است.

چرا شانس بایدن برای پیروزی در انتخابات بیشتر از ترامپ است؟ چرا شانس بایدن برای پیروزی در انتخابات بیشتر از ترامپ است؟ 1111580 578

در میانگین نظرسنجی های نیت سیلور هم بایدن با ۹.۶ درصد جلوتر است.

چرا شانس بایدن برای پیروزی در انتخابات بیشتر از ترامپ است؟ چرا شانس بایدن برای پیروزی در انتخابات بیشتر از ترامپ است؟ 1111581 684

بیان این نکته که در سال ۲۰۱۶ هم کلینتون در همه نظرسنجی ها جلوتر بود ولی شکست خورد، درست است، اما باید به چند نکته دقت کرد. به طور مثال در نظرسنجی نیویورک تایمز در مقطع مشابه در سال ۲۰۱۶، کلینتون و ترامپ در ۴۰ درصد با هم برابر بودند، اما نظرسنجی امسال بایدن ۱۴ درصد فاصله دارد.

درست است در سال ۲۰۱۶ هم کلینتون ۴ تا ۱۰ درصد در نظرسنجی ها از ترامپ جلوتر بود، امروز هم میانگین رضایت از عملکرد ترامپ ۴۱ درصد است و بایدن ۹ تا ۱۰ درصد از وی جلوتر است. اما فرق مهم امسال با سال ۲۰۱۶ این است که ترامپ دیگر یک شخص غیرسیاسی نیست که بتواند از اوضاع سیاسی و فساد واشینگتن انتقاد کند، امروز باید در رابطه با عملکردش پاسخگو باشد.

فرق دیگر انتخابات امسال با دوره قبل این است که در آن زمان نسبت محبوبیت کلینتون به عدم محبوبیت در نظرسنجی کوئینیپیاک، منفی ۲۰ درصد بود. اما امروز بیشترین حد نسبت برای بایدن منفی ۴ درصد است. همچنین براساس نظرسنجی نیویورک تایمز، ۵۰ درصد از رای دهندگان دیدی بسیار منفی نسبت به ترامپ دارند، این درحالی است که این میزان برای بایدن ۲۵ درصد است. این یعنی ترامپ نمی تواند همانند سال ۲۰۱۶، بایدن را مانند کلینتون، منفور نشان دهد.

شرایطی که کرونا در آمریکا به وجود آورده و بیکاری بیش از ۴۰ میلیون نفر موجب شده تا شانس ترامپ برای پیروزی بسیار کاهش پیدا کند، چون تنها نقطه قوت ترامپ در اوضاع اقتصادی و ایجاد شغل بود که آنها هم از دست رفتند. یعنی رشد اقتصادی مثبتی که در این ده سال وجود داشت و مشاغلی که در این دوره ایجاد شده بود، همگی با ویروس کرونا از بین رفتند.

به اعتقاد نگارنده، حتی قبل از اوضاع اقتصادی فعلی هم شانس بایدن برای پیروزی بیشتر بود. اما چرا؟ مهمترین نکته در انتخابات آمریکا بحث الکترال کالج است. دلیل پیروزی ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ با وجود این که اکثریت مردم به وی رای ندادند و وی حدوداً ۳ میلیون رای کمتر از هیلاری کلینتون داشت، کسب اکثریت آرای الکترال بود.

همان طور که قبلاً گفته ام، هر ایالت با توجه به جمعیتش رای الکترال دارد. ۵۳۸ الکترال کالج بین ۵۰ ایالت تقسیم شده است. هر کاندیدایی که بتواند ۲۷۰ رای الکترال کسب کند، برنده انتخابات خواهد بود. هر کاندیدایی که برنده یک ایالت شود تمام آرای الکترال آن ایالت را از آن خود خواهد کرد، به طور مثال بایدن با پیروزی در کالیفرنیا تمام ۵۵ رای الکترال آن ایالت را به دست می آورد و ترامپ با پیروزی در تگزاس، تمام ۳۸ رای الکترال آن ایالت را کسب می کند.

علت شکست کلینتون در انتخابات ۲۰۱۶، شکست وی در سه ایالت مهم پنسیلوانیا (۲۰ الکترال)، میشیگان (۱۳ الکترال) و ویسکانسین (۱۰ الکترال) بود. دموکرات ها در ۶ انتخابات اخیر در هر سه ایالت پیروز شده بودند. یعنی بیل کلینتون دو بار، ال گور و جان کری یک بار و باراک اوباما دو بار این ایالت ها را برده بودند. اما کلینتون به طرز عجیبی و البته با فاصله بسیار کم (کمتر از ۱ درصد) در این سه ایالت رقابت را به ترامپ واگذار کرد.

پس اگر کلینتون در این سه ایالت برنده شده بود، در انتخابات ۲۰۱۶ پیروز می شد. بنابراین با پیروزی بایدن در تمام ایالت هایی که کلینتون در ۲۰۱۶ به دست آورد (که امری بسیار محتمل است) و پیروزی در این سه ایالت وی برنده انتخابات خواهد بود. اما چرا معتقدم شانس بایدن برای پیروزی در این سه ایالت بالا است؟

فضای این سه ایالت پس از سال ۲۰۱۶ تغییر کرده است و هر سه مجدداً به سمت دموکرات ها متمایل شده اند، نشانه آن هم پیروزی کاندیداهای دموکرات در انتخابات فرمانداری، مجلس نمایندگان و سنا در سال ۲۰۱۸ است.

چرا شانس بایدن برای پیروزی در انتخابات بیشتر از ترامپ است؟ چرا شانس بایدن برای پیروزی در انتخابات بیشتر از ترامپ است؟ 1111582 619

۶ ایالت مهم انتخابات امسال که بسیار نزدیک و رقابتی هستند، ایالت های میشیگان، ویسکانسین، پنسیلوانیا، فلوریدا، آریزونا و کارولاینای شمالی هستند. ترامپ در سال ۲۰۱۶ در هر ۶ ایالت پیروز شد. در سه ایالت اول با فاصله ای کمتر از ۱ درصد و در سه ایالت دیگر به ترتیب بیشتر از ۱ درصد و ۴ درصد.

براساس نظرسنجی ها بایدن در هر ۶ ایالت جلوتر است. پیشتازی بایدن در سه ایالت اول، دو رقمی است و این نشانه اوضاع خوب وی در آن ایالت ها و به تبع آن پیروزی در انتخابات نهایی است. بحث جزئی تر ایالت ها و سناریوهای آرای الکترال را در مقاله های بعدی بررسی خواهم کرد.

*کارشناس آمریکا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *